Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Парламентарій

Парламентарій — особа, яка є членом парламенту. Називають її в різних країнах неоднаково. Наприклад, у Великобританії членами парламенту називають тільки членів нижньої палати — палати громад. В США конгресмени — це не взагалі члени конгресу, а тільки члени палати представників. Депутатами також називаються зазвичай тільки члени нижніх палат. Члени верхніх палат у більшості країн — сенатори. Основне завдання П. — брати участь у законотворчості і здійсненні парламентом його функцій і повноважень. В інтересах якомога кращого виконання П. своїх завдань йому надають ряд необхідних прав. Він має право брати участь у роботі своєї палати та її органів, включаючи право на виступи, право присутності на засіданнях також і інших палат та їх органів, членом яких він не є, право на одержання необхідної інформації; право на утримання допоміжного персоналу. Він може пропонувати проекти рішень парламенту і його органів, хоча право законодавчої ініціативи в окремих країнах П. можуть здійснювати лише групами. У ряді країн П., що досягли відповідного віку і безперервно є членами парламенту визначену кількість років, одержують право на спеціальну пенсію, яка виплачується незалежно від пенсій з інших підстав. Найчастіше П. на політичній основі (партійна належність) формують об'єднання парламентаріїв, які називаються здебільшого фракціями (Німеччина, Росія, Україна), парламентськими партіями (Великобританія), парламентськими групами (Іспанія). Іноді вони являють собою блок двох або більшої кількості політичних об'єднань, а нерідко до них приєднуються і незалежні (безпартійні) П. У палатах багатьох парламентів створюються спеціальні органи, які об'єднують лідерів фракцій, для вирішення того чи іншого питання або підготовки рішення загальних справ палат. Об'єднання П. можуть ґрунтуватися і на неполітичній основі. У ряді парламентів, частіше у верхніх палатах, створюються територіальні парламентські групи. Вони координують діяльність представників регіонів в інтересах найкращого задоволення регіональних інтересів. Створюються також парламентські групи для підтримки двосторонніх зв'язків з парламентами інших країн.

Парламентарії у більшості демократичних держав мають законом закріплені права, в тому числі й депутатської недоторканності протягом усього терміну їхніх повноважень. Відповідні положення існують і в Україні, проте не вщухають політичні дискусії й баталії, зіткнення різних поглядів і підходів щодо позбавлення депутатської недоторканності та можливостей притягнення депутатів до відповідальності за ті чи інші провини або заподіяну шкоду у випадках, передбачених законодавством. На даному етапі П. у нашій державі не можуть бути затримані, заарештовані, піддані обшукові, крім випадків затримання на місці злочину. Питання щодо притягнення до кримінальної відповідальності П. вирішуються нині в Україні в кожному конкретному випадку за поданням Генерального прокурора до Верховної Ради України.

Парламенты мира. — М., 1991; Роберт Г. М. Азы парламентской культуры. — М., 1992, Український парламентаризм: минуле і сучасне. — К., 1999; Политологическая энциклопедия. — М., 2003.

А. Кудряченко


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити