Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Політика і людина

Політика і людина — взаємопов'язані категорії: політика породжена людиною, «людина політична«— об'єкт і суб'єкт політики. Сьогодні можна визначити кілька основних трактувань політики: 1) як відносини між класами з приводу влади (марксизм); 2) як панування через завоювання та використання влади; 3) як управління державою, впорядкування суспільного життя; 4) як системи принципів і норм регулювання життя суспільства загалом, соціальних груп та індивідуумів. В усіх цих визначеннях у різних іпостасях присутня людина.

У політиці людина присутня як рядова особистість (представник народної маси, виборець тощо), як представник політичної еліти, як історична особистість. Найбільшу роль у політиці відіграє людина як історична та видатна особистість.

Історична особистість — це людина, яка залишила певний слід в історії життя народу і культури, держави і людства. Як правило, це державні або громадські діячі, політики, що очолюють певні суспільні рухи. Культуротворча діяльність історичної особистості може мати позитивний, негативний і суперечливий характер, завдяки чому вона залишає по собі світлу чи ганебну пам'ять, або ж таку, визначити яку однозначно не вдається жодному з наступних поколінь. Однак незалежно від цього людина як історична особистість не перестає бути відомою. Вона вже «ввійшла в історію». Ввійшовши ж, відіграє в ній далеко не останню роль. На неї рівняється молодь. Нею «залякують» заповзятливих реформаторів. Її долею застерігають тих, хто зневажливо ставиться до історії. Вона була і є, отже, до неї слід ставитись як належить. Усі історичні події творять люди — особистості, яких соціальна філософія й історична наука позначають поняттям «історична особистість». Суспільно великі, визнані справи здійснюються великими особистостями. Вони і входять в історію як видатні.

Видатна особистість завдяки своїм вчинкам, творчості, практичним справам отримала історично-позитивну суспільну оцінку, прискорила прогресивний рух об'єктивного суспільно-історичного процесу. Вона присвятила життя служінню загальнолюдським та національним інтересам, державі, народу. Видатні особистості відіграють велику роль у політиці, стають політичними лідерами країн, особливо в перехідні епохи або у часи історичних випробувань держав і народів.

Г. Дашутін


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити