Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Прапор державний

Прапор державний — особливий розпізнавальний знак, офіційна емблема держави, символ її суверенітету. Являє собою одно чи різноколірне полотнище встановленої форми і розміру з відповідним співвідношенням сторін, як правило, з зображенням герба чи якоїсь іншої державної емблеми, зазвичай прикріплене з одного боку до древка, щогли чи шнура. Кольори П. д. і геральдичні зображення на ньому не є довільними, а в лаконічній формі відображають духовні засади народу і комбінуються як національні символи, що виражають сутність, національні, політичні та ідеологічні принципи держави і пояснюються історичними подіями, державним ладом, географічним положенням, адміністративним поділом, економікою країни, релігійними віруваннями, традиціями.

Слід зазначити, що український термін «прапор» є генетичним і охоплює всі прапорні відміни і підвідміни (стяг, знамено, штандарт, вимпел, корогва тощо).

Прапор — давній супутник держави. З'явились вони близько п'яти тисяч років тому на Близькому Сході. Відомі, наприклад, хоругви з емблемою бога Нанна Стародавнього Шумеру (XXII ст. до н. е.), білі знамена династії Чжоу у Стародавньому Китаї (ХІ-ІХ ст. до н. е.), вексилули (військові корогви, від них походить прийняте в 1959 р. слово «вексиологія«— наука про прапори) і лаборуми — штандарти у Стародавньому Римі, стяги давніх слов'ян та ін. Слово «стяг» (один із синонімів прапора), яке збереглося незмінним упродовж століть з часів Київської Русі, етимологічно вказує на первісну функцію прапора — «стягувати», тобто збирати у певному місці.

Опис П. д. і порядок його використання фіксується в законодавчому порядку, здебільшого в конституціях.

28 січня 1992 р. Верховна Рада України прийняла постанову «Про Державний прапор України». Вона затвердила Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3. У ст. 20 чинної Конституції України підтверджується вигляд Державного прапора України. При цьому наголошується: «Опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України».

Законодавством передбачено обов'язкове підняття Державного прапора України на будівлях, де відбуваються сесії Верховної Ради України, сесії обласних, районних, міських, районних у містах, селищних та сільських рад (на весь період сесії); на будівлях Кабінету Міністрів України, адміністрації президента України, місцевих державних адміністрацій, виконавчих комітетів, міських, селищних та сільських рад; на будівлях міністерств, державних комітетів і відомств, інших державних і громадських органів України, підприємств та організацій, а також на житлових будинках у дні державних свят; на будівлях і засобах пересування дипломатичних представництв та консульських установ України; на морських суднах, суднах внутрішнього плавання та інших засобах пересування, де як офіційні особи перебувають президент України, голова Верховної Ради України, прем'єр-міністр України, а також дипломатичні представники та консули України (за згодою зазначених осіб); як кормового прапора на суднах, зареєстрованих у порядку, встановленому законодавством України; при відкритті міжнародних конференцій, під час офіційних церемоній, при врученні міжнародних спортивних призів; в інших, передбачених законом випадках.

Публічний глум над Державним прапором України карається законом (ст. 187/2 Кримінального кодексу України).

Конституція України. — К., 1996; Вівчарик М. М., Капелюшний В. П. Українська нація: витоки, становлення і сьогодення: Навч. посіб. — К., 2003; Державна символіка України: Навч. посіб. — К„ 2004.

П. Дьомкін


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити