Політологічний словник

Автаркія (від давньогрецьк. autos — сам і arkeo — перебуваю в достатку) — форма здійснення державного суверенітету, яка ґрунтується на політиці економічного, соціального і культурного відособлення країни, ізоляції її від міжнародних культурних, економічних і політичних зв'язків, від світового ринку, міжнародної кооперації. Особливий різновид політики, який ґрунтується на відмові від принципу "вільної торгівлі" ("відкритих дверей"), спрямований на повне або часткове втілення принципу самодостатності в господарському, економічному житті країни і може розглядатися як економічно захищений простір (Р. Челлен). Використовується як засіб перетворення економіки в національну економіку, формування націй — держав з опорою на "власні сили", які визначаються наявними природними ресурсами і корисними копалинами, кліматом, розташуванням країни, розмірами її території тощо. В чистому вигляді А. існувала в умовах аграрних натуральних господарств. Інколи використовується для прикриття авантюристичних, агресивних прагнень суб'єктів влади (офіційна економічна доктрина гітлерівського фашизму).

У новітній історії А. може ефективно функціонувати лише на території "великих просторів" (Ф. Ліст), завдяки насамперед "митним союзам" континентальної Європи ("Європейське економічне співтовариство", "Європейська асоціація вільної торгівлі") тощо.

Ахиезер А. С. Россия: критика исторического опыта. — T. 1. — M., 1991; Введение в политологию: Словарь-справочник / Под ред. В. П. Пугачева. — М., 1996; Політологічний енциклопедичний словник: Навч. посіб. — К., 1997; Политология: Словарь-справочник / М. А. Василик, М. С. Вершинин и др. — М., 2000; Халипов В. Ф. Власть. Кратологический словарь. — М„ 1997.

М. Лукашевич, М. Недюха


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.