Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Сима Цянь

Сима Цянь (145 — 86 до н. е.) — давній китайський історик. Влада в уявленні С. Ц. — це управління людьми, тому правитель повинен знати природу людини з усіма її властивостями. У цьому разі можна обрати той бік цієї природи, спираючись на який можна ефективно керувати людьми. Найважливішими з точки зору соціального управління є, на думку С. Ц., такі характеристики людської натури, як прямодушність (емоційна сфера), інстинкт поважання (вольова сфера) та прагнення до творчості (пізнавальна сфера). Історія показала, що можна, спираючись на ці властивості людської природи, керувати людьми та сприяти суспільному розвитку, але історія показала також, що кожна з цих властивостей несе в собі і негатив. Тому, як вважав С. Ц., зазначені принципи соціального управління призводять з часом до суспільної кризи: до здичавілості, тобто моральної відсталості — в першому випадку, і до сліпого культу влади — в другому; до показового, наукоподібного — в третьому. Природно, що історія і «скасовувала» поступово кожен з цих принципів, замінюючи його наступним.

Гончаров В. Руководство для высшего управленческого персонала. — К., 1993; Щёкин Г. Социальная теория и кадровая политика. — К., 2000.

Г. Щокін


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити