Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Форма держави

Форма держави — спосіб організації та порядок здійснення державної влади. Ф. д. передбачає державне правління — спосіб організації вищих органів державної влади; державний устрій — організацію і поділ держави на певні складові частини — землі, території тощо та відносини між державою як цілим і її адміністративно-територіальними частинами; державний режим — здійснення державної влади певними методами і засобами правління. Форма правління і державний устрій визначають структурний аспект форми держави, а державний режим — її функціональний аспект. Таким чином, Ф. д. характеризується єдністю структури і територіальної організації та методами здійснення державної влади.

Існує тісний зв'язок між Ф. д. та її типом. Так, історичний тип держави так чи інакше визначає її форму. У кожному типі держави можуть існувати різні її форми. Разом з тим існує Ф. д., яка найкраще відповідає певному типові держави і тому є найбільш поширеною серед однотипних держав. Водночас Ф. д. здатна певним чином впливати на соціальний зміст держави, здійснюючи у такий спосіб зворотний вплив на тип держави.

Л. Шкляр


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити