Політологічний словник

Базис і надбудова — дві взаємопов'язані категорії марксистської соціальної теорії, покликані відобразити об'єктивний взаємозв'язок між економічною структурою та іншими структурами, процесами, явищами, що відбуваються у суспільстві — політичними, юридичними, духовними тощо. Економічна структура суспільства як об'єктивна сукупність певних суспільних відносин між людьми в процесі здійснення матеріального виробництва визначається як його базис, а надбудовою вважаються характерні для суспільства форми ідеологічного, політичного життя, державний устрій, притаманні суспільству погляди (правові, моральні, філософські, художні, релігійні), дії, відносини та нормативи. Останні породжуються, обумовлюються базисом. Складність трактування категорій Б. і н. особливо виявила себе наприкінці XX ст., коли їхній характер, співвідношення, взаємовплив набули принципово нового характеру в ситуації переходу від індустріального до постіндустріального та інформаційного суспільства.

Даниленко В. И. Современный политологический словарь. — М., 2000.

М. Головатий


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.