Політологічний словник

Бюлетень виборчий — офіційний документ, що використовується для проведення голосування. Волевиявлення виборців (голосування) відбувається індивідуально в письмовій формі, але анонімно. В окремих випадках, коли це передбачено процедурою, бюлетень може бути іменним для поіменного голосування. Виборець відображає в бюлетені, на чию користь віддає свій голос. Бюлетені використовуються на виборах депутатів різних рівнів, міських та селищних голів, президента України. Бюлетені можуть використовуватись і в інших випадках голосування, зокрема на референдумі, голосування на різних формах зборів та засідань, обранні керівних органів громадських, політичних, комерційних організацій тощо.

Форму бюлетеня, що використовується на виборах, згідно із Законом, встановлює Центральна виборча комісія (ЦВК), як правило, з переліком кандидатів, які балотуються, та графою "не підтримую жодного з кандидатів", навпроти яких є місце, де виборці можуть поставити знак, на чию користь віддають свій голос (у бюлетені, що використовуються на референдумі, зазначається перелік питань, які поставлені на голосування). Неправильно заповнений бюлетень, в якому є кілька позначок тощо, вважається недійсним при підрахунку голосів і відповідно голос не може бути зарахований на чиюсь користь із кандидатів. Протобюлетенями можна вважати черепки, на яких у Стародавній Греції здійснювали остракізм — голосуванням визначали небезпечного для полісу громадянина. Сучасні бюлетені переважно паперові, захищені від підробки. В окремих випадках бюлетені при голосуванні не використовуються. їх можуть замінити електронні засоби (система голосування у Верховній Раді України) або так звана машина для голосування — механічний механізм фіксації та підрахунку голосів (використовується на виборах у Нью-Йорку, США), голосування рукою тощо.

Законодавство України про місцеве самоврядування. Збірник законодавчих актів. — К., 2001; Юридична енциклопедія: У 6 т. / Редкол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) та ін. — К., 1998. — Т. 3.

Р. Балабан


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.