Політологічний словник

Веймарська республіка — буржуазно-демократична республіка, що існувала в Німеччині з часу прийняття Веймарської конституції 1919 р. до встановлення фашистської диктатури у 1933 р.

В. р. була створена влітку 1919 р. у м. Веймар в результаті підписання мирного договору і прийняття Конституції Установчими зборами.

20-ті роки були важкими для Німеччини як у політичному, так і в економічному плані. Економіка Німеччини відставала від довоєнного рівня, великого розмаху набули безробіття та інфляція. Проти Веймарського договору і Конституції виступали сильні політичні сили, що прагнули повернення до старого порядку. Новим явищем у політичному житті Німеччини став блок СДПН та центристських партій. Соціал-демократи Німеччини були оплотом республіканського ладу в боротьбі з правим екстремізмом. Завдяки американським кредитам, запровадженню твердої валюти (золотої марки) у другій половині 20-х років німецька економіка перевершила довоєнний рівень промислового виробництва. Однак досягти політичної стабілізації Німеччині не вдалось. У .925 р. створюється НСРП (Націонал-соціалістська робітнича партія), лідером якої став Гітлер. На лівому фланзі політичного життя між собою суперничали СДПН і комуністи і це ослаблювало Веймарську демократію. Після світової економічної кризи " 929—1933 рр. НСРП помітно зміцнила свої позиції в Німеччині. 30 січня 1933 р. президент Німеччини Пауль фон Гінденбург передав владу в руки фашистів, доручивши Гітлеру формування уряду. Парламентські вибори у березні 1933 р. не принесли нацистам вирішальної перемоги, однак уряд Гітлера тримав надзвичайні повноваження. Рейхстаг і Веймарська конституція більше не мали значення. Таким чином, встановлення фашистського режиму супроводжувалося ліквідацією всіх основ В. р. і демократії.

Галкин А. А. Германский фашизм. — М., 967; Гринцберг Л. И. Рабочее и коммунистическое движение в Германии в борьбе против фашизма (1919-1933). — М„ 1978.

Р. Марутян

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити