Політологічний словник

Винниченко Володимир (1880 — 1951) — український політичний діяч, письменник. Походив із селянського роду на Херсонщині. Студіював на юридичному факультеті Київського університету. Був одним з організаторів Революційної української партії (РУП), а пізніше членом УСДРП та її ЦК редактором партійного органу Боротьба, членом та заступником голови Центральної Ради, перший голова Генерального Секретаріату — уряду України, голова Директорії. У 1919 р. в еміграції у Відні, організував Закордонну групу українських комуністів і намагався співпрацювати з більшовиками (невдало). Проживав в Австрії, Франції, під час війни — в'язень фашистського концтабору. Тут він присвятив себе літературній діяльності. Автор 14 романів, понад 14 п'єс, більше ста оповідань, великої кількості статей, у тому числі публіцистичних. У політичному плані великий інтерес викликають його твори Відродження нації (1920), Заповіт борцям за визволення (1949), в яких намагався дати відповідь на запитання — у чому була причина поразки української національної революції 1917-1920 рр., висунув власну концепцію листопадового повстання 1918р., яку назвав і характеризував як національну селянсько-робітничу революцію. Концепційно В. визнавав марксизм, хоча на його ідеології сильно позначилися впливи західного лібералізму й гуманізму. Політично хитався між українською національною самостійницькою платформою і концепцією української радянської республіки. Як практичний політик був дещо експульсивним, схильним до крайнощів. У своєму Заповіті В. з гордістю писав, що до владних вершин він прийшов "не від царських канцелярій, не від тихих посад... а від плугів, майстерень, підпілля, тюрем. Багато розмірковував про засоби і методи боротьби за незалежність України в майбутньому, окреслював перспективи політичної діяльності для української еміграції, завдання якої — боротьба за визволення України від диктатури сталінізму. В. стверджував, що незалежність України має творитися в самій Україні, а не поза її межами і найважливіше завдання, яке належить вирішити, — цілковите радикальне знищення усякого національного і політичного поневолення, самостійність Україні і Демократія".

Енциклопедія українознавства. Словникова частина. Ч. 1. — Л., 1993.

М. Головатий


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.