Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Військовий переворот

Військовий переворот — різновид політичного перевороту, що являє собою збройний виступ певних груп військовослужбовців проти політичної влади, уряду. Розрізняють такі типи виступу армії з метою завоювання політичної влади: бунт — стихійний, неорганізований виступ групи військовослужбовців; заколот — виступ переважно офіцерських груп для встановлення військової диктатури. В. п. — один з найважливіших засобів завоювання влади армією або певною її частиною. В. п. може бути єдиним засобом здійснення революції, який можливий будь-коли, без урахування наявності революційної ситуації, без опори на населення.

Скинення цивільної влади військовими може здійснюватися з різними намірами: проти безладдя, хаосу, що панує в країні і з яким не може справитися цивільна влада; викорінення корумпованої влади цивільних; встановлення влади військової хунти; як реалізація егоїстичних інтересів окремих військових осіб з їх волі або за допомогою стимулювання з боку іноземних сил. Характер використання військової сили може бути різним, що дає підстави говорити про різні моделі В. п.: військова сила використовується лише для залякування чи для невеликих каральних операцій, а до влади приходять цивільні особи; влада переходить від суб'єкта до суб'єкта у формі відкритої збройної боротьби, але правлячим суб'єктом стають цивільні; військові здійснюють переворот першим чи другим способом і самі стають до влади, часом здійснюють революційні перетворення. Зазначене спостерігається за наявності сильної політичної мотивації, що в історії траплялося, як правило, згуртуванням молодших або старших офіцерів. За сферою реалізації та об'єктом домагань В. п. завжди являє собою державний переворот, оскільки в його процесі здійснюється зміна суб'єктів державної влади з використанням збройних сил. Оскільки армія є головним інструментом В. п., при подальшій організації суспільного життя особливі інтереси військових враховуються в першу чергу. Бувають випадки, коли військові здійснюють державний переворот виключно для вирішення своїх корпоративних інтересів.

Влада військових, як правило, не буває довготривалою, хоч би якими намірами вони керувалися, оскільки основними в суспільстві є завжди проблеми мирного характеру. Винятковим є В. п., який відбувається під революційними гаслами і має тенденцію до створення нової системи влади відповідно до стратегії перетворень.

Военный энциклопедический словарь. — М., 1984; Політологічний енциклопедичний словник. дер К., 1997.

В. Храмов


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити