Політологічний словник

Агрегування інтересів (від англ. aggregation — збирання) — функція політичних систем та інститутів у трансформації різноманітних вимог соціальних груп в офіційні рішення. А. і. найчастіше здійснюється політичними партіями і відбувається у формі узагальнення й узгодження претензій і пропозицій, перетворення їх у певну політичну позицію і надання їй вигляду політичної заяви, декларації, платформи, програми. Означена функція є важливим етапом і засобом гармонізації соціальних відмінностей і відповідно способом забезпечення стабільності в суспільстві. Вона здійснюється на різних рівнях — на рівні окремих політичних організацій і на рівні суспільства в цілому. Зокрема, американський політолог Г. Алмонд зараховує А. і. до вихідних функцій політичної системи і ставить в один ряд з функціями політичної соціалізації, політичного рекрутування. артикуляції інтересів і політичної комунікації.

А. і. властиве для всіх політичних режимів, однак в умовах тоталітаризму воно здійснюється більш конфіденційно й технологічно спрощено, оскільки на політичному рівні спектр інтересів вкрай обмежений, а кількість суб'єктів А. і. є незначною. Натомість в умовах демократії воно здійснюється більш публічно і досконало — у формі конкуренції багатьох суб'єктів. В американській політологічній традиції заведено взаємопов'язувати А. і. з артикуляцією інтересів у єдиному механізмі реалізації влади (Г. Алмонд, Г. Пауелл та ін.). У розвинених політичних системах склались специфічні інститути, що виконують роль сполучної ланки між широким спектром артикульованих інтересів і остаточним прийняттям рішення. Основними серед них є політична партія і державна бюрократія. Реалізація А. і. шляхом простої неформальної взаємодії заінтересованих суб'єктів практично неможлива. Саме тому цю функцію і здійснюють переважно політичні партії, котрі, власне, виникають там і тоді, де і коли розмаїття артикульованих інтересів стає занадто великим, що властиве для нинішнього етапу становлення модернізованої політичної системи в Україні. Щодо проблеми А. і. цей етап знаменує перехід від мітингової, стихійної демократії до демократії соціально-правового суспільства, передбачає всебічне і своєчасне виявлення політичної свободи соціальних суб'єктів, адекватної наявним соціально-економічним, політичним і соціокультурним реаліям України.

Політологічний енциклопедичний словник. — К„ 1997.

В. Храмов


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.