Політологічний словник

Воєнний стан — особливий стан у державі або окремих її регіонах, який запроваджується рішенням вищого органу державної влади у надзвичайних обставинах (війна, масові збройні заворушення тощо). Із запровадженням В. с. на території припиняється дія загальних судів і, в установлених законом межах, повноваження цивільної влади. Всі функції органів державної влади з питань оборони, забезпечення громадського порядку і держбезпеки переходять до військових органів — військових рад і командування. Цивільне населення підпорядковується юрисдикції військових судів (трибуналів) і законам воєнного часу.

В. с. був оголошений на території європейської частини СРСР під час Великої Вітчизняної війни 1941 — 1945 pp. У мирний час В. с. запроваджувався, наприклад, у Франції (1948 p.), у кількох штатах США (1968 р.) для збройного придушення робітничих страйків та негритянських заворушень.

В Україні згідно з Конституцією (ст. 106, п. 20) рішення про запровадження В. с. приймає Президент держави. В умовах В. с. можуть також встановлюватися окремі обмеження прав і свобод громадян із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 64 Конституції).

Л. ЦиндровськаВідвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.