Політологічний словник

Героя і натовпу теорії — соціально-філософські, соціологічні та політологічні теорії, що обґрунтовують роль і значення в історії лідерів, вождів, видатних осіб; "героїв", з одного боку, і "натовпу", тобто широких верств населення — з іншого. Найчастіше "герої" є рушійною силою історії, а "натовп", маси — слухняна, керована маса. В Росії цю теорію розвивали зокрема П. Лавров, B. Михайловський та ін. Останній у праці "Герої і натовп" проголошує особу творцем історії, який спроможний підняти маси на велику боротьбу і дії. Так відбувається, на думку М. Михайловського, через те, що складні умови і спосіб життя спустошує сили народу, послаблює його волю, перетворює на неосвічений, темний, сліпий "натовп". Саме концепція "героїв" і "натовпу" була основою для ототожнення "героя" і "натовпу", поняття "натовп" інтегрується з поняттям "маси", а самі "маси" наділяються якостями "героїв". Такі зміни добре розкриті у працях Г. Лебона "Психологія натовпу", Г. Тарда "Суспільна думка і натовп", Ортеги-і-Гассета "Повстання мас" та ін. У марксистсько- ленінській теорії "маси" зображені як творці історії, а "вожді", "герої" — як виразники їх волі і очікувань.

Політологічний енциклопедичний словник: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. — К., 1997; Головатий М. Ф. Мистецтво політичної діяльності. - К., 2002.

М. Головатий


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.