Політологічний словник

Гобіно Жозеф Артюр (1816 — 1882) — французький соціальний філософ, письменник та дипломат, один з перших "пророків" неминучої загибелі західної цивілізації. Це — основна думка його глобальної праці "Про нерівність людських рас" (1853 — 1855).

Гобіно запропонував радикальне біологічне пояснення історичного процесу: головним фактором цивілізації є "чистота раси", яку, однак, ніколи не вдається зберегти надовго, звідси і короткочасність розквіту цивілізації; "етнічна суміш" порушує єдність стилю життя і призводить до "виродження людства", а разом з цим і до розпаду всієї соціальної структури. При цьому Гобіно постулював незмінну "ієрархію рас": негри повністю "чуттєві" і нездатні до раціонального самоконтролю; "жовта" раса сповнена утилітаризму і тому їй невідомі героїчні пориви та високі досягнення; єдиною "історичною расою" є біла, яка з самого початку "володіла монополією на красу, розум та силу". Хоч би де і коли виникала цивілізація (за Гобіно їх було всього десять), в її народженні обов'язково брала участь "біла кров". Але й "біла" раса не є однорідною: вона представлена трьома варіаціями — "хаміти", "семіти" та "ефетиди". Перші дві виявилися нестійкими і швидко змішалися з "чорною" расою; з ефетидів Гобіно вирізняє "сім'ю арійців", з якими пов'язує все найкраще, що є на Землі. Це — природжена "раса володарів", фізично найбільш сильна та приваблива, їй притаманні надзвичайна енергія, мужність і творчий геній. Відчуваючи свою унікальність, арійці, за Гобіно, дбали про збереження "чистоти породи", наслідком чого була жорстка ієрархія соціального життя (наприклад, кастовий устрій Давньої Індії).

Современная западная социология: Словарь. — М., 1990; Щёкин Г. Социальная теория и кадровая политика. — К., 2000.

Г. ЩокінВідвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.