Політологічний словник

Гоббс Томас (1588 — 1679) — видатний англійський філософ, політичний мислитель. Закінчив Оксфордський університет. Стверджував, що всі люди від природи рівні, що у природному стані, до того часу, коли з'явиться будь-яка влада, людина намагається не тільки зберегти власну свободу, а й здобути владу над іншими людьми. І те й інше — результат дії інституту самозбереження людини. На думку Т. Гоббса, у природному стані немає власності, справедливості або несправедливості, є лише війна. Перехід від природного стану життя людей до держави Гоббс пояснював за допомогою "суспільного договору", в результаті якого людина своє право на самоврядування передає якомусь певному авторитету, що потім діє в інтересах усіх. Меншість при створенні держави на основі "суспільного договору" повинна, за Гоббсом, підкоритися більшості. Таку державу Гоббс називав "Левіафаном", тобто штучним утворенням. Назву такої держави Гоббс запозичив з Біблії. Він виокремлював держави, що виникли внаслідок добровільної згоди, та держави, утворені за допомогою фізичної сили, розрізняв три основні форми держави: монархію, демократію і аристократію. Найвідоміші праці: "Філософські основи вчення про громадянина", "Левіафан, або Матерія, форма і влада держави церковної і громадянської".

Головатий М. Ф. Соціологія політики. — К., 2003; Хто є хто в європейській та американській політичній науці: Малий політологічний словник. — Львів, 1997.

М. Головатий

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити