Політологічний словник

Голль Шарль де (1890-1970) — французький державний військовий і політичний діяч. Народився в сім'ї викладача. Закінчив у 1912 році Військову школу в Сен-Сірі, пізніше — Вищу військову школу в Парижі.

Брав участь у Першій світовій війні (1914 — 1918), був поранений, в 1916 р. потрапив у полон до німців. У 1921 — 1932 рр. служив у штабі заступника голови Вищої військової ради маршала А. Петена, викладав військову історію в різних військових навчальних закладах Франції. В 30-х роках де Г. виступив з рядом теоретичних праць з питань військової стратегії й тактики, в яких висловлював думки щодо створення професійної механізованої армії з використанням танків у взаємодії з авіацією і піхотою.

З перших днів Другої світової війни командував танковими підрозділами 5-ї французької армії в чині полковника. Виявив велику особисту мужність. Був призначений бригадним генералом. 5 липня, в критичні для Франції дні, обійняв посаду заступника міністра національної оборони.

Після вступу німецьких військ до Парижа (14 червня) де Г. виїхав у Великобританію, звідки 18 червня 1940 р. гіо радіо звернувся до всіх французів із закликом продовжити боротьбу проти фашистської Німеччини. Де Г. очолив у Лондоні комітет Вільної (з червня 1942 р. Воюючої) Франції. З 1943 р. — голова Французького комітету національного визволення (ФКНВ), створеного в Алжирі. В 1944 р. очолив Тимчасовий уряд Франції. Виступав за сильну президентську владу. У 1946 p., наштовхнувшись на нерозуміння своєї позиції, пішов у відставку. З 1947 — 1953 pp. керував партією "Об'єднання французького народу".

У травні 1958 p., в період гострої політичної кризи, більшість парламенту виступила за повернення де Г. до влади. 1 червня Національні збори затвердили склад уряду під керівництвом де Г. За участі де Г. була прийнята Конституція республіки (1958 p.), яка звузила повноваження парламенту і розширила права президента. 21 грудня 1958 р. де Г. був обраний президентом Франції. 19 грудня 1965 р. він був переобраний на новий 7-річний строк. Зовнішньополітична концепція де Г. характеризувалася реалістичним підходом і намаганням забезпечити Франції самостійну державну політику. В 1966 р. Франція вийшла з НАТО, засудила агресію CШA у В'єтнамі, напад Ізраїлю на арабські держави та ін. Після поразки на референдумі 27 квітня, який показав невдоволення більшості жителів Франції політикою уряду, де Г. пішов у відставку.

Молчанов И. И. Генерал де Голль. — М., 1972.

Р. Марутян


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.