Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Групи тиску

Групи тиску — певна група людей, метою діяльності яких є тиск на вибір і прийняття політичних рішень. Характерними ознаками Г. т. є мінімум організації, умовний центр прийняття рішення, який працює без програм. Це лише певною мірою організовані групи (групи прихильників, автономні групи, групи, що здійснюють ефективний тиск на владу, на тих, хто приймає рішення, тощо). Г. т. утворюються, ґрунтуючись на матеріальних і духовних інтересах. До перших належать насамперед професійні організації, що обстоюють матеріальні корпоративні інтереси (профспілки найманих працівників, підприємницькі організації, групи комерсантів, працівників сільського господарства тощо). Г. т., що захищають моральні інтереси громадян, менш гомогенні, ніж Г. т., що захищають матеріальні інтереси. Це Г. т., об'єднані на основі однакових інтересів і умов життя (студентські організації, феміністські, ветеранські тощо). До Г. т. іноді зараховують церкви, політичні клуби, армійські колективи та ін. У реальній політичній діяльності функції Г. т. часто несуттєво відрізняються від функцій політичних партій.

Блуммер Г. Коллективное поведение // Психология масс. — Самара, 1998; Власов А. И. Политические манипуляции: История и практика средств массовой информации США. — М., 1982; Головатий Н. Ф. Політична психологія. — К., 2001; Цуладзе А. М. Политические манипуляции, или Покорение толпы. — М„ 1999.

М. Головатий


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити