Політологічний словник

Декларація незалежності США — документ, прийнятий 4 липня 1776 р. у Філадельфії Другим Континентальним конгресом, який проголосив відокремлення 13 північноамериканських колоній від Великобританії. Це сталося на 442-й день після того, як економічні суперечності між метрополією і колоніями переросли у збройний конфлікт в Ленсингтоні, що знаменував початок Американської революції. Для підготовки Декларації було обрано комітет у складі Т. Джефферсона, Адамса, Б. Франкліна, Р. Шермана, Р. Лівінгстона. Проект було складено Т. Джефферсоном, редакційні поправки зроблені Адамсом і Франкліном і подано Континентальному конгресу як "Декларація представників Сполучених Штатів Америки, які зібралися на загальний конгрес", який затвердив його. При обговоренні проекту з нього було виключено параграфи, які засуджували рабство та работоргівлю. Перша публікація проголошеної Декларації відбулася 8 липня у Філадельфії. 19 липня Декларацію незалежності було переписано на пергамент під назвою "Одностайна Декларація 13 Сполучених Штатів Америки" і подано на підпис членам Конгресу. Церемонія підписання відбулася 2 серпня 1776 р., свої підписи поставили 55 чоловік. У 1952 р. оригінал було перевезено з Бібліотеки Конгресу до архіву США. День прийняття Декларації незалежності є у США національним святом — Днем Незалежності. Текст Декларації в багатьох своїх положеннях є актуальним і до сьогодні: рівність усіх людей; непорушність основних прав, таких як "життя, свобода і прагнення щастя"; походження влади урядів "із згоди тих, ким вони управляють"; право народу "в кожному випадку, коли якась форма правління стає згубною для такої мети, народ має право змінити або скасувати її і встановити новий уряд, спираючись на такі принципи та організовуючи його владу в такі способи, які народ вважає найдоцільнішими для осягнення своєї безпеки і щастя". У ст. 3 Декларації було закріплено право народу на зміну уряду, його повалення, якщо він діятиме всупереч інтересам народу. Унікальною особливістю Декларації було положення про те, що "свобода друку є одним з оплотів волі взагалі і вона ніколи не може бути обмежена ніким, крім деспотичного уряду". Д. н. стала основою для Конституції США, ухваленої 1787 року.

О. Кордун


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.