Політологічний словник

Дідро Дені (1713 — 1784) — французький філософ, просвітник, керівник "Енциклопедії"", письменник, критик мистецтва. Основні твори: "Думки до пояснення природи" (1754), "Розмова Д’Аламбера і Дідро" (1769), "Філософські основи матерії й руху" (1770), "Елементи фізіології" (1774 — 1780).

Д. народився в м. Лангре в сім'ї ремісника. Кілька років навчався в місцевому єзуїтському коледжі, потім закінчив коледж у Парижі. В 1732 р. отримав звання магістра мистецтв. За своїми політичними поглядами був критиком феодально-деспотичного ладу, відстоював матеріалістичні й атеїстичні ідеї, за що переслідувався владою і католицькою церквою. В розумінні суспільних явищ Д. залишався ідеалістом. Борючись проти феодального деспотизму, він висловлювався за конституційну монархію.

У Д. немає спеціальних праць, де б висвітлювалися його політичні погляди. Твори, в яких він порушував політичні проблеми, часто складені у формі діалогу. Політичні погляди Д. добре розкриті в його листах.

У молоді роки Д. був послідовником Ф. Бекона і в філософії, і в політиці. "Енциклопедія" (1751-1965) — основний результат наукової кар'єри Д., в якій він відстоював ідею "освіченого деспотизму", він щиро вірив в індивідуальну свободу і не думав, що вона загине під абсолютистською владою. Так само, як Вольтер, він мріяв бути філософом при монархові, який підтримував би просвітництво. Здійснивши подорож до Росії на запрошення Катерини II у 1773 р., він відмовився від цієї ідеї. Д. намагався переконати імператрицю в необхідності докорінної зміни управління й освіти народу в Росії. Пропонував безплатну народну освіту, скасувати всі станові привілеї, перетворити всіх громадян у представників третього стану, знищити кріпацтво, відділити церкву від держави. Найкращим державним устроєм Д. вважав конституційну монархію. Монарх, вважав Д., повинен мати парламент, законодавчий орган, який би перешкоджав перетворенню виконавчої влади у деспотичну. Монарх повинен завжди пам'ятати про те, що він керує від імені народу і для народу. В останні роки життя Д. сприйняв ідею республіканського правління і вважав справжнім сувереном сам народ.

Длугоч Т. Б. Дени Дидро. — М., 1986.

Р. Марутян


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.