Політологічний словник

Егоцентризм (лат. ego — я і centrum — центр) — психологічний стан, а також духовна установка, згідно з якою особа ставить своє індивідуальне "я" в центр власного світовідношення. Під Е. також розуміють найвищу форму індивідуалізму. Свідому позицію Е. вчені відрізняють від дитячого егоцентричного світосприйняття, від егоцентричної мови як одного із зовнішніх виявів егоцентричної позиції дитини. В політичних текстах, особливо в політичній публіцистиці, під Е. розуміють егоїстичну, вкрай індивідуалістичну позицію політика, самозакоханість, невміння і небажання помічати і враховувати позиції інших учасників дискусії, бесіди, політичного процесу.

Позиція Е. формується під впливом установки, згідно з якою індивід переконаний, що візії, спосіб мислення інших нічим не відрізняються від його власних або ж смаки, позиції, переконання інших свідомо ігноруються. У практиці міжособистісних стосунків Е. постає найчастіше у двох формах: Е. комунікативний (спосіб передачі особою інформації своїм співрозмовника, слухачам, читачам у такий спосіб, що особливості сприйняття іншими людьми не враховуються і відкидаються) і Е. моральний (нездатність або небажання сприймати і враховувати позиції, мотиви моральних, політичних та інших вчинків інших людей, по суті — нездатність сприймати іншого як вільну істоту).

Гуревич А. Я. Ментальность. Опыт словаря нового мышления. — М., 1989; Орлов А. Б. Личность и сущность: внешние и внутренние "Я" человека // Вопр. психологии. — 1995. — N° 2.

В. Ятченко


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.