Політологічний словник

Елітаризм — соціально-філософська і політологічна течія, яка об'єднує різні погляди на еліти: консервативні, ліберальні, демократичні, тоталітаристські та ін. Усі ці течії виходять з факту існування еліт, але по-різному оцінюють їх соціальні і політичні функції. Наприклад, прихильники концепцій "демократичної еліти", "ліберального Е." наголошують на необхідності соціальної мобільності і постійної ротації еліт, що дає змогу поповнювати еліти представниками не елітарних груп населення, закликають створювати спеціальні механізми поповнення еліт (система освіти, демократична політична система тощо). Втім, визнається соціологічно й політологічно-обґрунтований факт значної пасивності народу, прихильності "масової людини" до авторитаризму. Теоретики демократичного Е. (Т. Дай) наголошують на тому, що збереження ліберальних демократичних цінностей багато в чому залежить від еліти. Антидемократичні інтенції Е. використовували ідеологи тоталітаризму, фашизму й расизму. Консервативний

Е. є ідейно-політичною основою олігархічного аристократизму, монархізму й фундаменталізму.

В Україні вивчення теорій еліт і різних напрямів Е. набуває значного поширення і є помітним явищем у політичній науці.

М. Михальченко


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.