Політологічний словник

Етатизм (фр. etat — держава) — багатопланове явище політико — правової думки та суспільно-політичної практики. В його основі — звеличення держави як адміністративної та політичної організації. Розглядає інститут держави як вищий результат і мету суспільного розвитку. Зародився як ідейна течія на противагу таким антидержавним ідейним течіям, як анархізм. Предтечами Е. вважаються Платон та Аристотель в античну добу; Макіавеллі — Ренесансу, Гегель — Просвітництва і романтизму. Усі зазначені мислителі високо цінували державу, вважаючи її найзищим благом людства. Термінологічну) Е. оформився у другій половині XIX ст. Його батьківщиною стала Франція. Поява Е. була замовлена доктринальними позиціями прихильників зміцнення впливу держави та розширення її повноважень, що означало звуження сфери компетенції органів місцевого самоврядування та структур громадянського суспільства.

З часом Е. дещо змінився у бік концепції дирижизму — посилення регулюючої ролі держави в процесі загострення конкурентної боротьби за ринки сировини і збуту, проти створення штучних монополій.

Своїх крайніх форм Е. досягає в умовах тоталітарного та авторитарного правління. Адже за цих умов держава втручається майже у всі сфери життя суспільства і громадян, у буквальному розумінні тут держава поглинає суспільство. Така практика призводить до засилля бюрократії, оскільки будується на максимальній концентрації та централізації політичної влади і управління. Ця форма Е. грунтується на посиленні ролі силових та репресивних органів влади, що суперечить основним правам людини і демократії.

Л. Шкляр


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.