Політологічний словник

Іларіон (рік народження і смерті невідомі) — давньоруський церковний діяч, видатний філософ, письменник. Літописи засвідчують, що за Ярослава Мудрого був священиком при церкві Святих апостолів у Берестові. У 1051 р. за наказом Ярослава Мудрого у Києві зібралися єпископи і без дозволу візантійського патріарха обрали "Іларіона-русина" митрополитом. На цій посаді він перебував до 1055 p., а потім вступив до Печерського монастиря під ім'ям Никона, названого Великим. Між 1037 і 1050 р. створив видатний філософсько-історичний твір "Слово про закон і благодать", в якому прославив прихід Христа на землю задля порятунку людства. І. протиставляв Новий Завіт Старому Завіту, який мав підготувати людей до приходу Христа. Прославляє діяння Володимира Великого, що зумів зібрати Русь воєдино, протиставляє Русь Християнську, охрещену Великим Князем, Русі поганській: "...вже не ідолослужебниками називаємося, а християнами..." І. руйнує традиційне уявлення про спільність долі України з Новгородом, бо веде князівську династію не від Рюрика та Олега, а від "давнього Ігоря". Прославляє Київську Русь, що відома в усьому світі, "про яку чути в усіх кінцях землі". Порівнює Володимира з імператором Костянтином Великим, що "підкорив Богові грецьку і римську державу". Закінчується "Слово..." великою патетичною молитвою.

Слабошпицький М. Ф. З голосу нашої Кліо: події і люди української історії. — К., 1999.

М. Головатий


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.