Політологічний словник

Індустріальне суспільство — стадія суспільного розвитку, що має складну систему поділу праці і характеризується розвиненою роллю науково-технічної діяльності, машинним виробництвом, масовим виробництвом товарів на широкий ринок, механізацією і автоматизацією виробництва та управління, загальнонаціональним ринком. Запроваджений французьким соціалістом — утопістом А. Сен-Симоном для означення промислового суспільства, що приходить на зміну аграрному, "традиційному", малорозвиненому типу суспільства. Пізніше термін І. с. широко використовується в рамках соціального еволюціонізму класиками соціології О. Контом, Г. Спенсером, Е. Дюркгеймом, Ф. Тьоннісом та іншими для характеристики поступального суспільного розвитку. В 50-60 роках XX ст. у контексті теорії індустріального суспільства Р. Арона, У. Ростоу, Дж. Гелбрейта та інших поняття І. с. набуло сучасної інтерпретації. До основних принципів І. с. зараховують: приватну власність як основу економічного зростання, особисту свободу і захист соціального порядку, бізнес як рушій соціального прогресу, менеджеризм, плюралістичну демократію, відсутність антагонізму соціальних конфліктів, які існують в межах загального консенсусу. Наслідком дії названих принципів є: висока розвиненість засобів транспорту і комунікацій, високий ступінь мобільності й урбанізації, якісні зрушення в структурі національного споживання, розумне поєднання свободи та інтересів індивіда із загальними соціокультурними нормами та цінностями, розширення виборчих прав населення, широке застосування досягнень науки, поступова раціоналізація суспільного життя. У теорії розвитку суспільства Д. Белла,

З. Бжезинського, А. Тоффлера, А. Турена (70-ті роки XX ст.) I. с. трактується перехідним етапом до більш розвиненого "постіндустріального" суспільства, що з'явилося в результаті структурних змін в економіці і культурі найбільш розвинених країн світу.

Гелбрейт Дж. Новое индустриальное общество. — М., 1969; Капитонов Э. А Социология XX века. История и технология. — Ростов н/Д, 1996; Штомпка П. Социология социальных изменений. — М., 1996; Чеховий Ю. Математична модель структурної еволюції суспільних продуктивних сил // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. — 2001. — N° 3.

О. Авдєєнко


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.