Політологічний словник

Інститути політичні — установи, здатні приймати політичні рішення і втілювати їх у відповідні правові норми та практику державно-політичного і громадського життя. Сукупність таких інститутів, що здійснюють владу і управління суспільством, становить політичну систему тієї чи іншої країни. Центральним елементом політичної системи є держава. Держава — це інституціоналізована форма політики, в якій зосереджені провідні суспільні інтереси. Отже, з інституційного підходу держава — це головна інституція суверенної влади, яка в рамках правових норм і на певній території здійснює управління суспільними процесами. Правові норми та політичні рішення становлять ті необхідні зв'язки між політичними інститутами, які упорядковують їх сукупність у політичній системі суспільства. До політичних інститутів, що перебувають між державою і громадянським суспільством, належать політичні партії.

Важливу інституційну роль у демократичному суспільстві відіграють також профспілки, громадські організації, церква, засоби масової інформації, банківські установи тощо. Не будучи політичними інститутами у прямому розумінні, вони здатні суттєво впливати на політичні процеси в суспільстві і тим самим відігравати роль політичного учасника подій.

Політична система сучасної України: особливості становлення, тенденції розвитку / І. Ф. Курас, Ф. М. Рудич, Р. В. Балабан, О. В. Клинченко, О. В. Кононенко, В. Г. Кремень та ін.; Редкол.: Ф. М. Рудич (гол.). — К., 1998; В. А. Ребкало, Л. Є. Шкляр. Політичні інститути в процесі реформування системи влади. — К., 2003; Політична система сучасної України: особливості становлення, тенденції розвитку: Навч. посіб. / За ред. Ф. М. Рудича. - К., 2002.

Л. Шкляр


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.