Політологічний словник

Анекдот політичний — анекдот грецькою означає невиданий,неопублікований. Різні види анекдотів відомі з давнини, зокрема вирізняють анекдоти історичні, літературні, побутові. У XX ст. особливо поширився А. п., ставши явищем політичного життя. Найбільш очевидним поясненням цього феномену є взаємодія двох причин. По-перше, політика зачіпає всі верстви суспільства, що створює зацікавленість їх у політиці; політична участь набирає масових форм (внаслідок цього А. п. є різновидом ЗМІ). По-друге, природна потреба суспільної комунікації не може бути задоволена через наявні канали (друк, радіо, телебачення тощо), які перебувають під контролем цензури, як це відбувається за авторитарних і тоталітарних режимів. У таких умовах А. п. стає способом (хоча неповноцінним і обмеженим) реалізації свободи слова і формування автономної громадської думки. Принциповою тут є анонімність A.n., яка, проте, не є засобом збереження безпеки оповідача (якщо він потрапляє під репресії, відмінність між автором і виконавцем мінімальна), а підкреслює статус А. п. як феномену громадської думки. Перехід до більш вільного політичного режиму, коли громадяни можуть реалізувати своє право на вільну комунікацію звичайними каналами, зменшує цінність А. п. як засобу формування громадської думки — про що свідчить, зокрема, відзначений численними спостерігачами спаду продукуванні політичних анекдотів після лібералізації режиму, а потім і розпаду СРСР, з появою незалежних ЗМІ в тих країнах, що раніше входили до його складу. Втім, певний "фоновий" рівень наявності А. п. у суспільній комунікації, очевидно, залишається і в умовах демократичного режиму.

Борев Ю. Б. История государства советского в преданиях и анекдотах. — М., 1995.

Е. Щербенко


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.