Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Кабе Етьєн

Кабе Етьєн (1788 — 1856) — представник французького утопічного комунізму. Народився в сім'ї ремісника. Адвокат, учасник революційної організації карбонаріїв, член палати депутатів (1831 p.), емігрував у Бельгію, потім в Англію. Як проповідник ідеї «реформаторського комунізму» вів жорстку полеміку з прибічниками «революційного комунізму». Основні твори: «Подорож до Ікарії» (1840) «Ікарійський альманах» (1852). Отримавши у Техасі безкоштовно земельну ділянку, К. с групою однодумців поїхав в Америку, де намагався реалізувати свою утопію в життя.

З теоретичного погляду К. є послідовником Бабефа. К. — теоретик рівності і братства. Його мета — перемога демократії й християнства. К. виступав за усуспільнення праці і її засобів, рухомого і нерухомого майна, благ, предметів споживання, які всі разом утворюють соціальний капітал. Комунізм для К. — асоціація, створена на основі рівності, братерства і єдності, знищення аристократії і всіх привілеїв, ліквідації соціальної нерівності. К. Маркс характеризував К. як «найпопулярнішого, хоча і найповерховішого представника комунізму».

К. вважав, що власність повинна зберігатися, але мати тимчасовий (50 років) характер. Ідеалом політичного устрою для К. була республіка із загальним виборчим правом. Однак правління Ікарії більше нагадувало диктатуру. Після смерті К. в 1856 р. община проіснувала до 1888 p., але всередині неї точилися жорсткі сутички та розкол.

Волгин В. Н. Французский утопический коммунизм. — М., 1960; Маркс К., Энгельс Ф. Соч. Т. 2. — М„ 1980.

Р. Марутян


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити