Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Католицизм

Католицизм (від грецьк. katholikos — загальний, вселенський) — один з основних (поряд із православ'ям і протестантизмом) напрямів у християнстві. Як самостійне віровчення і церковна організація сформувався у 1054 р., після розколу християнства. Джерела віровчення — Святе Письмо (Біблія), перекази Святих отців церкви, постанови соборів католицької церкви, енцикліки римських пап. Найважливіший віросповідний документ — «Сповідання католицької віри», ухвалений Тридентським собором (1545 — 1563 рр.). К. має ряд особливостей у віровченні, культі й структурі релігійної організації. Право тлумачити Біблію у К. визначається за віронавчальною владою церкви на чолі з Папою Римським. Нікео-Константинопольський Символ віри та постанови перших семи Вселенських соборів К. доповнив у 589 р. додатком про сходження Святого Духа «і від Сина» (лат. filiogue). Католики вірять в існування, крім раю і пекла, ще й чистилища — особливого місця, де душі померлих очищуються від гріхів, після чого дістають право на переселення в рай. Особливе шанування в К. має Богородиця, зокрема проголошено догмати про непорочне зачаття Діви Марії, вільної від первородного гріха (1854 р.), про її тілесне вознесіння на небо (1950 р.). На першому Ватиканському соборі (1869-1870 рр.) затверджено догмати про непогрішимість (безпомилковість навчительства) Папи. Як і православ'я, К. визнає сім таїнств, які необхідні людині для спасіння душі, але вони відправляються своєрідно. Так, таїнство хрещення здійснюється і через занурення, і через обливання водою. Конфірмація (таїнство миропомазання) виконується, коли дитині виповнюється 7-12 років, і обов'язково єпископом. Таїнство євхаристії відправляється на прісному хлібі, при цьому лише духовенство може причащатися хлібом і вином, миряни ж — лише хлібом. Для всіх церковнослужителів К. запроваджено обов'язкову безшлюбність — целібат. Віруючі католики об'єднуються в парафії (душпастирські осередки), що формують деканати, об'єднані в патріархати, префектури, місії, абатства, дієцезії, архідієцезії. Останні утворюють національну католицьку церкву, очолювану архієпископом. Головою Римської католицької церкви є Папа, з 1978 до 2005 р. — Іоан Павло II.

К. — єдина релігія, що має не лише централізовану систему управління, а й свою суверенну державу — Ватикан, якою також керує Папа, а допомагає йому Свята колегія, яка складається з кардиналів. Окрім Римської католицької церкви, до К. належать також 13 уніатських церков та 14 старокатолицьких церкви. К. — найпоширеніший напрям у християнстві, об'єднуючи понад 800 млн. хрещених Європи, Азії, Африки, Америки, Австралії. Найпоширеніший К. в Італії, Іспанії, Португалії, Франції, Польщі тощо. В Україні К. поширюється швидкими темпами після проголошення її незалежності в 1991 р. В Україні налічується близько 6 млн. віруючих — католиків, здебільшого греко-католицької церкви, яка відновила свою структуру, створивши 17 єпархій, 78 монастирів. У своєму управлінні та організаційній діяльності Українська греко-католицька церква керується Кодексом канонів східних церков (1991 р.) та партикулярним правом, її очолюють верховний архієпископ та Синод єпископів. Нинішнім лідером УГКЦ є кардинал Любомир Гузар.

Григулевич И. Р. Папство. Век XX. — М., 2003; Католицизм. — К., 2001; Керров В. Л. Вселенские соборы и разделение церквей. — М., 1998; Стахів М. Христова Церква в Україні. — Львів, 1993.

А. Черній


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити