Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Митниця

Митниця — спеціально обладнана зона, визначена на митному кордоні країни, державні службовці якої забезпечують дотримання законодавства про імпорт, експорт, транзит товарів та контролюють перевезення вантажів (у тому числі багажу і поштових відправлень) через державний кордон, перевіряють митні документи, стягують мито та інші збори. Завдання і функції М. визначаються митним кодексом — законодавчим актом, який регулює організацію та діяльність митних органів (служб) тих чи інших країн; законами про митну справу; митними тарифами; а також положеннями міжнародних конвенцій з митних питань Всесвітньої митної організації. М. здійснює такі функції: перевіряє виконання митних законів країни і митних правил; обліковує імпортні і експортні товари; приймає вантажі на тимчасове зберігання; вилучає вироби, ввезення і вивезення яких заборонено або обмежено; бореться з контрабандою; проводить огляд вантажів; стягує мито і збори, а також штрафи (інколи конфісковує вантажі за порушення встановлених правил); контролює дотримання митних формальностей (подання в митницю необхідних документів, зокрема митної декларації, рахунків, посвідчення про проходження товарів, імпортної чи експортної ліцензії, санітарного і ветеринарного свідоцтв). На М. перевіряють вантажі та особисті речі пасажирів чи перевізника, які перетинають (переміщуються) державний кордон країни, встановлюють належність документів та особистість власника, визначають асортимент, вид та обсяги для стягнення з власника митного податку. Митний податок на певні групи товарів стягується відповідно до положень митного тарифу, який є переліком товарів, що оподатковуються, із зазначенням розмірів ставок митного податку. Зазначені вище дії та деякі інші обов'язкові формальності називають митним доглядом. Сучасні М. умовно поділяються на прикордонні та внутрішні. Вони розміщуються: у пунктах пропуску на державному кордоні; у морських і річкових портах, міжнародних аеропортах, на залізничних станціях; у великих центрах країни. М. має свої складські приміщення, в яких можуть зберігатися промислові вироби та товари для їх пропуску в країну чи вивезення за кордон, а також у разі тимчасового їх затримання для з'ясування обставин, пов'язаних з дооформлениям документів тощо.

Політологічний енциклопедичний словник: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / За ред. Ю. С. Шемшученка, В. Д. Бабкіна. — К., 1997; Енциклопедія Міграційні процеси в сучасному світі: світовий, регіональний та національний виміри». — К., 1998.

Т. Самойленко


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити