Політологічний словник - М. Ф. Головатий 2005


Нувориш

Нувориш (від фр. nouveau riche — новий багач) — людина, яка швидко розбагатіла з сумнівних джерел доходів, зайнявши відповідне місце у вищих сферах суспільства; багатій — вискочка. Поява Н. — типове явище для постсоціалістичних, пострадянських країн, у тому числі для України. Воно є наслідком поспішного, не до кінця продуманого запровадження ринкових реформ у цих країнах, недостатньої боротьби з економічними злочинами і корупцією.

За рахунок нагромадження капіталу із сумнівних джерел доходів Н. заявили і значною мірою реалізували свої претензії на місце у політичній еліті суспільства. Частина Н. («нових росіян», «нових українців» тощо) відверто демонструє культ наживи, користолюбства, аморальності, бездуховності, правового нігілізму. Для Н. властиві: визначення власної елітарності за зовнішніми ознаками, такими, як розмір капіталу чи зайняття престижних посад у державній ієрархії; вузькоегоїстичне ставлення до влади; прагнення до відтворення державної системи номенклатурних привілеїв; заперечення традиційної моралі й намагання створити штучну мораль, своєрідний сурогат кланової етики з легітимацією хабарництва, кар'єризму, інтриганства тощо.

Пастухов В. Б. От номенклатуры к буржуазии: «новые русские» // Политические исследования. — 1993. — № 2.

В. Горбатенко


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити