Політологічний словник

Арендт Ханна (1906 — 1975) — німецько-американський політичний мислитель, аналітик тоталітаризму. Освіту здобула в університетах Марбурга, Гайдельберга, Фрайбурга. У 1933 р., після приходу до влади у Німеччині фашизму, переїхала спочатку до Франції, потім до США. Викладала в університетах Чикаго, Нью-Йорка. Здобула всесвітню славу і популярність після опублікування у 1951 р. тритомника "Походження тоталітаризму", причини появи якого вбачала у діалектичному розумінні історії та перевазі теоретичного життя над політичним. Походження тоталітаризму X. Арендт пояснювала зламом класового суспільства і відсутністю будь-якої суспільної структури. За її твердженням, "маса" не спирається на жодну "класову базу", вона уособлює "дух часу", є мобілізованою на діяльність найзагальнішими гаслами. Відтак маса завжди потребує вождя, бо без нього вона є простим натовпом. У масовому суспільстві терор стає головним стрижнем політичної діяльності і завершується тоталітаризмом. Тоталітарне суспільство, на думку X. Арендт, є екстремальним видом масового суспільства. Вирізняла "терор революційної диктатури" і "тоталітарний терор", (перший був спрямований проти супротивників режиму, а другий — проти всіх). Відомі також праці X. Арендт "На революцію", "Між минулим та майбутнім", "Ейхман у Єрусалимі".

Головатий М. Ф. Соціологія політики. — К., 2003; Хто є хто в європейській та американській політичній науці: Малий політологічний словник / За ред. Б. Кухти. — Львів, 1997.

М. Головатий

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити