Політологія у запитаннях і відповідях - 2020

Запитання і відповіді
Які основні принципи влади?

44 Які основні принципи влади?


Одна справа — отримати владу, і зовсім інша — нею розпоряджатися. Для того щоб суб'єкт політики, що має владу, домінуючи у суспільстві, зберіг здоровий глузд, треба дотримуватися певних її принципів. Основні з них такі.

Принцип збереження, що відображає вимоги стабільності, відтворення, пролонгування, незалежності, непорушності до будь-яких перипетій поточного життя. Головне тут — утримання і примноження влади будь-якими засобами. Владу добровільно не віддають, за неї борються.

Принцип дієвості, що передбачає необхідність діяти за будь-яких обставин. Володар не пасує перед обставинами, він їх долає. Влада має бути рішучою і дієвою, інакше вона перестає бути владою.

Принцип легітимності передбачає дотримання в усьому правового, конституційного підходу. Оптимальний засіб утримати владу — спиратися на закон.

Принцип таємності має кілька виявів: перший — унеможливлення викриття; другий — дистанціювання від маси; третій — нарощування тактичного арсеналу (тут варто нагадати вислів Б. Дизраелі, який попереджував: «Стережіться цієї людини! Вона говорить те, про що думає». Справді, володар на це не має права); четвертий — свавілля («карати — так карати, милувати — так милувати»); п'ятий — тільки погана новина не має іншого шляху, крім прямого. Влада має значний запас латентних (прихованих) засобів (таємна дипломатія, секретне листування, конгреси, форуми, що закриті для засобів масової інформації), які охороняють державну таємницю. Отже, має існувати оптимальний режим розголошення документів.

Принцип «антифортисимо» — сила влади не рівнозначна владі сили. В ідеалі важелями влади стають законодавчо санкціоновані соціальні дії.

Принцип внутрішньої несвободи передбачає, що влада не діє довільно. Свобода виключає владу, влада — свободу. Представник влади — раб натовпу, представник натовпу — раб влади. В цьому їх діалектична взаємозалежність й умова існування.

Принцип колегіальності — сила влади у партнерстві: краще бути першим серед рівних, ніж першим без рівних.

Принцип толерантності передбачає високий рівень терпимості, доброзичливості, вміння вести діалог. Слід пам'ятати, що політика — найкоротший шлях від людини до людини.

Принцип самокритичності має неабияке значення, адже влада може загинути від пихатості, зарозумілості, надмірної самовпевненості.

Принцип культурності. Причиною кризи влади може стати відставання культури правлячого прошарку від культури народу. В. Вернадський ще у 1941 р. зазначав, що невдачі влади у Радянському Союзі — результат послаблення її культурності, рівень якої значно знизився у роки репресій, бо кращих було страчено, багато хто згаяв час у тюрмах і таборах. Це катастрофа. Особу формує особа. Англійці кажуть, що виховання дитини починається за 100 років до її народження. Цей вислів підтверджує думку, що без культурного середовища неможливі ні виховання, ні освіта.

Принцип відповідальності полягає у запобіганні режиму необмеженої влади. За законом Паркінсона, будь-яка влада прагне самовідтворення, розширення, у зв'язку з чим виникає небезпечна тенденція до встановлення необмеженої влади.

Принцип диференціації — координації, врівноваження, самокоригування дій влади. Перетворенню влади на всевладдя намагалися запобігти ще в давні часи. Сенс поділу влад — у гарантіях від не правових норм застосування сили.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити