Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Політологія у запитаннях і відповідях

Концепція соціальної (політичної) стратифікації П. Сорокіна

Просування індивіда на позиції з більш високим престижем, прибутком та владою залежить від його соціальної мобільності, поняття якої було введено американським соціологом російського походження Питиримом Сорокіним (1889—1968), а потім широко застосовувалось у працях інших дослідників.

Соціальна мобільність — це переміщення людей у суспільстві з одних соціальних верств або прошарків до інших, а також просування їх на позиції з вищим або нижчим, залежно від їхніх індивідуальних якостей та соціальних умов, статусом.

П. Сорокін виокремив два типи соціальної мобільності горизонтальну та вертикальну.

Горизонтальна мобільність це перехід індивіда або соціальної групи від однієї соціальної позиції до іншої, що перебуває на такому самому рівні, тобто без зміни соціального статусу.

Вертикальна мобільність це сукупність взаємодій, що сприяє переходу індивіда або соціальної групи з однієї соціальної верстви на більш високий або більш низький рівень.

Нерівність, за П. Сорокіним, не тільки об'єктивна даність соціального життя, а й важливе джерело соціального розвитку.

Суспільство створює нерівність за кількома критеріями: рівнем багатства та доходу, рівнем володіння політичною владою та ін.

Соціальна стратифікація — це диференціація певної сукупності людей (населення) на класи в ієрархічному ранзі. Вона виявляється в існуванні вищих та нижчих верств. Її основа і сутність — у нерівномірному розподілі прав та привілеїв, відповідальності та обов'язків, володіння та відсутності влади і впливу серед членів того чи того співтовариства. Це постійна характеристика будь-якого організованого суспільства, однак всю різноманітність форм соціальної стратифікації можна звести до трьох основних: економічної, політичної, професійної.

Економічна стратифікація полягає в тому, що середній рівень добробуту та доходів змінюється від групи до групи, від суспільства до суспільства, причому в одному й тому самому суспільстві він непостійний. В історії будь-якого суспільства немає стійкої тенденції ні до збагачення, ні до збідніння; існують цикли, впродовж яких економічна нерівність то посилюється, то послаблюється.

Політична стратифікація рухливіша, ніж економічна. У будь-якому суспільстві точиться боротьба між силами політичного вирівнювання та силами стратифікації.

Професійна стратифікація поділяється на між - і внутрішньо-професійну. Основу міжпрофесійної стратифікації становлять важливість заняття (професії) для виживання та функціонування групи в цілому, рівень інтелекту, необхідний для успішного виконання професійних обов'язків.

Соціально значущі групи, пов'язані з функціями організації і контролю, забезпечують собі максимум привілеїв у владі та суспільстві. Успішне виконання функцій потребує від них більш високого рівня інтелекту.

Середній клас — це не лише економічно незалежні люди, які мають власну справу. Це ті, хто активно втручається в суспільно-політичне життя. Вони самі вирішують, до чого застосувати свій хист, вони — господарі власної долі.

Саме ці люди, уникаючи як крайньо лівого, так і крайньо правого флангів, є рушійною силою сучасної політичної системи. Лише вони здатні стабілізувати соціальну ситуацію в країні, створити основну соціальну базу платників податків. Вони — основні наймачі всіх держструктур, а тому мають право за свої податки вимагати у держави виконання її зобов'язань перед народом. Отже, формування середнього класу — це шлях до створення матеріальної бази соціальних програм.

 

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.