Юридичний словник-довідник

Бюджетний процес — заснована на правових нормах діяльність державних органів щодо укладання, розгляду проекту бюджету, затвердження його і виконання, а також щодо укладання, розгляду й затвердження звіту про виконання бюджету. Б. п. складається з послідовних стадій — етапів діяльності державних органів. На кожній стадії над бюджетом працюють органи, повноваження яких встановлюються нормативними актами. Проект бюджету укладають відповідні фінансові органи, розглядають виконавчі органи, Верховна Рада і місцеві Ради народних депутатів (спочатку в постійних комісіях, потім на сесіях). Затвердження бюджету і звіту про його виконання — виключна компетенція Верховної Ради і відповідної Ради народних депутатів. Виконання бюджету — центральна стадія Б. п., в якій беруть участь усі юридичні особи, які повинні одержати і використати асигнування з бюджету. Відносини юридичних осіб і громадян, які сплачують податки, різні збори і платежі, з бюджетом опосередковуються податковими правовідносинами. По закінченні бюджетного періоду (періоду дії Закону або рішення місцевої Ради про бюджет, тобто з 1 січня до 31 грудня) закриваються всі бюджетні кредити і починається укладання звіту про виконання бюджету. Компетенція державних органів та органів місцевого самоврядування при цьому розмежовується так само, як і при проходженні бюджету. Для загального відома на підставі звіту публікується постанова Верховної Ради України про виконання державного бюджету. Кожна стадія Б. п. (етап діяльності державних органів, внаслідок якої бюджет набуває нових якостей) оформляється актами. Чільне місце серед них посідає Закон Верховної Ради «Про державний бюджет України» та рішення Рад народних депутатів. Такі рішення доводяться до відома населення, як правило, через місцеву пресу та інші засоби масової інформації. У фінансовій практиці бюджетний процес по одному бюджету називають бюджетним циклом, тобто часом з моменту початку укладення проекту бюджету до опублікування звіту про виконання цього бюджету.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.