Юридичний словник-довідник

Суб'єктивне юридичне право особи — закріплена в юридичних нормах можливість певної поведінки її, спрямованої на здійснення природних прав людини. Однією з необхідних передумов здійснення й захисту прав людини є закріплення їх державою у спеціальних загальнообов'язкових правилах поведінки — так званих юридичних нормах. Тому права людини, забезпечені саме такими нормами, відображає поняття суб'єктивне юридичне право. Саму систему таких норм відображає поняття об'єктивне юридичне право. Юридичне право є суб'єктивним остільки, оскільки воно характеризує певні можливості (свободи), які належать саме суб'єкту — учасникові суспільного життя і, отже, залежать від нього, від його свідомості принаймні щодо використання їх. Юридичне право є об'єктивним у тому розумінні, що державні загальнообов'язкові правила поведінки встановлюються та існують незалежно від індивідуальної свідомості суб'єкта, поза нею: вступаючи у суспільне життя, він вже має готові певні юридичні норми, які виникли до нього й незалежно від нього. Переважну частину основних природних прав людина не зможе здійснювати, якщо не стане носієм суб'єктивного юридичного права. В цьому й розкриваються основне його соціальне призначення й основна особистісна цінність. Володіючи суб'єктивними юридичними правами, особа набуває таких можливостей (свобод): самій чинити певні активні дії (право на свої дії); вимагати від інших суб'єктів вчинення певних дій (право на чужі дії); звертатися до держави за захистом, примусовим забезпеченням свого юридичного права (права на дії держави). Здійснення С. ю. п. о. забезпечується юридичними обов'язками інших суб'єктів. Юридичний обов'язок особи — це закріплена в юридичних нормах необхідність певної поведінки, спрямованої на здійснення відповідного соціального обов'язку. Поділ суб'єктивних юридичних прав і юридичних обов'язків на види має відповідати насамперед класифікації основних природних прав і обов'язків людини. Тому суб'єктивні юридичні права і обов'язки особи поділяються на фізичні, особистісні, культурні, економічні, політичні. Система таких прав і обов'язків характеризується поняттям правового (юридичного) статусу особи.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.