Юридичний словник-довідник

ВУНК — ГПУ — НКВС — система репресивних органів, які діяли в УРСР з 1918 по 1946 р. Всеукраїнська надзвичайна комісія для боротьби з контрреволюцією, спекуляцією, саботажем та службовими злочинами (ВУНК) була створена З.ХІІ.1918. Формально безпосередньо підпорядковувалася урядові УРСР. Діяла в тісному контакті з Всеросійською Надзвичайною Комісією. До складу ВУНК входили органи позасудової репресії — колегії, двійки, трійки, особливі наради, які привласнили функції суду і грубо порушували законність та права громадян. Постановою ВУЦВК від 22.III.1922 ВУНК була ліквідована, а замість неї створено Головне політичне управління (ГПУ). Важливим завданням цієї установи була боротьба з «політичними злочинами», «контрреволюційними виступами» всередині країни, а також зовнішня розвідка. За методами діяльності ГПУ принципово не відрізнялася від ВУНК. У 1934 р. із утворенням Народного Комісаріату внутрішніх справ (НКВС) ГПУ увійшло до його складу. НКВС одночасно здійснював і керівництво міліцією України. Тоталітарний сталінський режим використовував НКВС для своїх цілей. Особливо широко антинародні репресії провадилися НКВС у 1936—1937 pp. 1946 р. НКВС був перетворений на МВС.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.