Юридичний словник-довідник

Імпічмент президента — особлива процедура притягнення президента до відповідальності. Найбільш поширеними підставами для І. п. є: порушення конституції і тяжкі державні злочини. В Італії, наприклад, президент відповідає за державну зраду, у Німеччині — за навмисне порушення закону, в США — за державну зраду, хабарництво та інші тяжкі злочини. Процедура І. п. складна. В одних країнах (США) питання ініціюється і вирішується парламентом, в інших (Франція) — парламент вирішує тільки питання про притягнення президента до відповідальності, а справа по суті розглядається спеціальною судовою структурою. Для імпічменту Президента у США необхідно, щоб за це проголосувала більшість Палати представників і дві третини членів Сенату американського Конгресу. З використанням цієї процедури не усунуто з посади жодного президента США. Після громадянської війни (1825 р.) про валилася спроба усунути Е. Джонсона, оскільки для цього не вистачило одного голосу в Сенаті. В 1974 р. Р. Ніксон зрікся президентства після того, як судовий комітет Палати представників проголосував за те, щоб висунути проти нього звинувачення у приховуванні інформації про крадіжку в виборчій штаб-квартирі демократичної партії в готелі «Уотергейт», у дискримінаційно-упередженому застосуванні федеральних законів проти політичних опонентів і у неприбутті за викликом, що його видав відповідний комітет, для розслідування цього та інших звинувачень. Таким чином, імпічмент має насамперед запобіжне значення. Притягнення президента до судової відповідальності через імпічмент зустрічається . у практиці держав порівняно рідко. В Україні І. п. регулюється Конституцією України. Відповідно до неї такий імпічмент може мати місце при порушенні Президентом Конституції і законів України. При цьому потрібен відповідний висновок Конституційного Суду України, без якого усунення Президента з посади неможливе. Рішення про зміщення Президента приймає Верховна Рада України не менш як двома третинами голосів від фактичної кількості народних депутатів, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.