Юридичний словник-довідник

Кримінальне право — галузь права, що являє собою сукупність юридичних норм про злочинність і карність діянь. Згідно із ст. 1 КК України К. п. України має завданням охорону суспільного ладу України, політичної й економічної систем, власності, особи, прав і свобод громадян, усього правопорядку від злочинних посягань. Норми К. п.— це норми заборони. Вони забороняють суспільно небезпечні дії або бездіяльність людей під загрозою застосування особливих заходів державного примусу — кримінального покарання. Ці норми приймає Верховна Рада України у вигляді законів. К. п. як сукупність юридичних норм поділяється на Загальну та Особливу частини. У Загальній частині вміщено загальні положення кримінальної відповідальності, поняття злочину, форми і види вини, обставини, що виключають злочинність діяння, порядок і умови кримінальної відповідальності за незакінчений злочин, за співучасть у злочині. У Загальній частині визначаються також поняття покарання та його види, загальні засади призначення покарання, підстави звільнення від кримінальної відповідальності та покарання, застосування умовного засудження, відстрочки покарання, примусових заходів медичного й виховного характеру. В Особливій частині наведено ознаки конкретних видів злочинів із вказівкою на види й розміри покарання за них. Особлива і Загальна частини тісно пов'язані. Застосування норм Особливої частини неможливе без звернення до норм частини Загальної. Так, при кваліфікації злочинів, призначенні покарання застосовуються норми як Загальної, так і Особливої частини К. п. Предмет К. п.— відносини, що виникають у зв'язку із скоєнням злочину і застосуванням покарання Вони мають назву кримінальних правовідносин Суб'єктами цих правовідносин є громадянин, який скоїв злочин, і держава в особі уповноважених органів (дізнання, попереднього розслідування, прокуратури, суду). Громадянин, який скоїв злочин, й указані органи вступають між собою у кримінальні правовідносини, що виникають з моменту скоєння особою злочину і закінчуються повною реалізацією кримінальної відповідальності (вирок суду, який набрав чинності, поста нова слідчого про припинення кримінальної справи).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.