Юридичний словник-довідник

Магдебурзьке право — феодальне право міського самоврядування, за яким міста з їхньою територією звільнилися від управління і суду феодальної місцевої адміністрації. Виникло в XIII ст. у німецькому м. Магдебурзі. М. п. встановлювало порядок самоврядування, діяльності суду, об'єднань, цехів, регулювало питання торгівлі, опіки, успадкування, визначало покарання за різні злочини тощо. Узаконювало нерівність у правах, зважаючи на стать, походження і віросповідання. Першим в Україні М. п. одержало м. Санок Галицько-Волинського князівства, Львову М. п. надано у 1356 p., Києву — 1494-1497 р. У XV— XVII ст. М. п. мала більшість міст України. Норми М. п. вміщувались у збірниках. Найавторитетнішим серед них був збірник під назвою «Статут магдебурзького права», виданий у 1556 р. Бартоломеем Троїцьким. У деяких містах, зокрема західноукраїнських, надання М. п. супроводжувалося посиленням німецької і польської колонізації, обмеженням прав некатолицького населення. М. п. у Правобережній і Лівобережній Україні за своїм змістом і формою різнилося від М. п. в Західній Європі. Так, в Україні в містах, які називалися ратушними, козацька старшина відала справами козаків, а виборна міська влада (представники верхівки міського населення) — справами міщан. Положеннями М. п. керувалися й полкові суди. Після входження України до складу Росії (1654) М. п. залишилося тільки в деяких так званих привілейованих містах. Але норми М. п, враховувалися в усіх офіційних і приватних кодифікаціях права в Україні XVIII — XIX ст. (наприклад, «Права, за якими судиться малоросійський народ»). Указом 1831 р. Микола І скасував М. п. на всій території України, крім Києва, де воно зберігалося до 1835 р. У містах Західної України, які після першого поділу Польщі 1772 р. відійшли до Австрії, М. п. існувало ще деякий час. У Львові М, п. було скасоване в 1786 р.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.