Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Юридичний словник-довідник

Монархія — форма правління, за якої верховна державна влада формально (повністю або частково) зосереджена в руках одноособового глави держави — монарха, який носить особливий титул і має деякі виключні права. Строк повноважень глави держави необмежений. У М. може бути і колективний глава держави, наприклад регентська рада. Відсутня юридична відповідальність монарха за свої дії. Влада монарха, як правило, успадковується. Існують такі різновиди монархічної форми правління. Абсолютна М. (див. Абсолютизм). У конституційній М. конституцією закріплено існування законодавчого представницького органу — парламенту, який обирається на загальних виборах, а також вводяться правові та інституційні обмеження повноважень монарха. Владу монарха обмежено конституцією. Залежно від ступеня такого обмеження розрізняють дуалістичну і парламентську М. У дуалістичній М. (Йорданія, Марокко та ін.) є два центри реальної влади (парламент і монарх). Повноваження монарха обмежені переважно у сфері законодавства, але досить широкі у сфері виконавчої влади. Монарх має право відхиляти закони, прийняті парламентом, видавати надзвичайні укази, що мають силу закону, розпускати парламент. Він призначає уряд, який несе відповідальність не стільки перед парламентом, скільки перед главою держави, і може в будь-який час провести заміну міністрів. У парламентській М. (Бельгія, Великобританія, Данія, Іспанія, Норвегія та ін.) влада монарха фактично не поширюється на сферу законодавства і значно обмежена у сфері управління. Уряд формує парламентська більшість, і він несе відповідальність не перед монархом, а перед парламентом. Фактично управління країною здійснює уряд. Будь-який акт монарха потребує схвалення глави уряду або відповідного міністра. Особливий різновид М.— виборча (Малайзія, Об'єднані Арабські Емірати). Глава держави одержує владу не престолонаслідуванням, а обирається на певний строк. (За надзвичайних обставин монарха обирають і в спадкових монархіях). У теократичній М. (Катар, Оман, Бахрейн) значну роль в управлінні державою відіграють релігійно-феодальні інститути. Наприклад, у Королівстві Тонча монарх водночас є главою вільної методистської церкви. У традиціоналістській М. повноваження монарха, як і інших органів держави, визначаються переважно традиціями, звичаями країни, а не писаною конституцією.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.