Юридичний словник-довідник

Омбудсмен (швед, ombud — особа, що є представником інших осіб) — парламентський комісар з прав людини. Вперше цей інститут виник у Швеції. Шведський риксдаг (парламент) прийняв у 1809 р. Закон про правління, яким парламентові надавалося право обирати спеціального парламентського комісара (О.) для здійснення нагляду за додержанням законодавства і з метою урівноважити широкі повноваження короля з парламентом. Поширення інституту О. в інших країнах почалося з 20-х років XX ст. Тепер він існує майже у 100 країнах. У скандинавських країнах ця посадова особа називається О., у Франції — посередником (медіатором), у Великобританії — парламентським уповноваженим, у Польщі — уповноваженим з прав громадян. При різноманітності організаційних форм усім їм властиві певні загальні риси. Це, зокрема, те, що діяльність О. спрямована на забезпечення законності у владних структурах. Головна сфера його діяльності — забезпечення прав людини. Як правило, О. обирає парламент, він незалежний при виконанні своїх функцій і має необхідні повноваження щодо розслідування відповідних справ. При встановленні правопорушень О. звертається до відповідних інстанцій і домагається відновлення прав громадян. З цією ж метою О. використовує й парламентські процедури. Щороку він подає парламентові доповідь про порушення прав громадян у країні.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.