Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Юридичний словник-довідник

Право — система встановлених або санкціонованих державою загальнообов'язкових правил (норм) поведінки, які виражають волю домінуючої в суспільстві частини населення, спрямовані на врегулювання суспільних відносин відповідно до цієї волі і дотримання яких забезпечується цілеспрямованою діяльністю держави. П., як і держава,— категорія історична. Воно виникає лише на певному етапі розвитку людства, водночас із виникненням держави, за допомогою якої економічно пануючий клас намагається зміцнити своє панування.

З цією метою він проголошує від імені держави загальнообов'язковими ті звичаї, які відповідають його інтересам, або, перетворюючи свою волю на державну, встановлює нові загальнообов'язкові правила поведінки. П., як і держава, відображає певний тип виробничих відносин, співвідношення класових сил у суспільстві. Зміна суспільного ладу веде до зміни сутності держави і П. П. нерозривно пов'язане з державою, адже саме держава перетворює волю домінуючої в суспільстві частини населення на закон, саме держава забезпечує реалізацію правових приписів, застосовую чи в разі необхідності державний примус до правопорушників. У свою чергу П. визначає компетенцію державних органів, конструює механізм держави, встановлює податки, необхідні для його утримання, закріплює взаємні права держави і громадянина тощо. Загальнообов'язковість правових норм, їхня точність і формальна визначеність, забезпеченість застосування їх з боку держави роблять П. важливим інструментом регулювання суспільних відносин, надаючи їм упорядкованості й стабільності. На відміну від об'єктивного розуміння поняття П. як системи загальнообов'язкових правил (норм) поведінки термін «право» застосовується для означення суб'єктивних прав особи, тобто закріплених у юридичних нормах меж її можливої поведінки щодо інших суб'єктів права.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.