Юридичний словник-довідник

Правосуддя — самостійна галузь державної діяльності, яку здійснює суд шляхом розгляду і вирішення у судових засіданнях в особливій, встановленій законом процесуальній формі цивільних, кримінальних та інших справ. Діяльність суду щодо здійснення П. спрямована на охорону прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. П. характеризується рядом ознак,що відрізняють діяльність суду від функцій інших державних і громадських органів. Конституція визначає суди, які діють в Україні, що виключає можливість створення державних і громадських органів, які наділені функціями П. П. здійснюється шляхом розгляду і вирішення у судових засіданнях цивільних справ по спорах, які зачіпають права й законні інтереси фізичних, юридичних осіб, держави; розгляду у судових засіданнях кримінальних справ і вживання встановлених законом заходів покарання до осіб, які винні у скоєнні злочину, або виправдовування невинних; вирішення господарських спорів, що виникають між учасниками господарчих правовідносин. Розгляд і вирішення у судових засіданнях цивільних, кримінальних та інших справ засновані на конституційних принципах П., до яких належать: колегіальність (одноособовість) розгляду справ; рівність усіх громадян перед законом і судом; незалежність суддів і підпорядкування їх тільки закону; презумпція невинності і забезпечення обвинуваченому права на захист та ін. П. здійснюється у суворій відповідності до законодавства України. Цивільно-процесуальне, кримінально-процесуальне, арбітражно-процесуальне законодавства докладно регламентують порядок, процесуальну форму судового розгляду і рішень, які виносить суд. Процесуальний порядок судового розгляду забезпечує можливість суду за активної участі у судовому розгляді всіх учасників процесу встановити істину у справі й ухвалити законне та обґрунтоване рішення. Суд при здійсненні П. наділений правом застосування державного примусу. Своїм рішенням у цивільній справі суд зобов'язує відповідача або позивача до виконання своїх зобов'язань. Визначити кримінальне покарання винному може тільки суд.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.