Юридичний словник-довідник

Прогалина у праві — відсутність нормативно-правової регламентації певної групи суспільних відносин у сфері правового регулювання. На першій стадії правозастосувальної діяльності іноді не вдається знайти юридичну норму, розраховану саме на конкретний життєвий випадок лише тому, що її взагалі бракує у певній системі права, в законодавстві (хоча справа, яку слід вирішити, знаходиться у сфері дії принципів цієї правової системи). Виникає ситуація, яку саме і відображає поняття П. у п. Звичайним шляхом усунення («заповнення») П. у п. є встановлення компетентним правотворчим органом потрібної юридичної норми, якої бракує у законодавстві. Проте ще до цього правозастосувальному органу в ряді випадків надається змога «заповнити» П. у п. і прийняти правозастосувальне рішення, скориставшись одним із двох засобів, вироблених юридичною практикою й легалізованих законодавством. Йдеться про аналогію закону і аналогію права. Аналогія закону — це вирішення справи (за наявності П. у п.) на основі правової норми, яка регулює найбільш подібні суспільні відносини. Аналогія права — це вирішення справи (за наявності П у. п. і відсутності аналогічної правової норми) на основі принципів відповідної галузі права або даної системи права в цілому. В Україні вдаватися до аналогії закону чи до аналогії права офіційно заборонено при застосуванні норм особливої частини кримінального права та норм про адміністративну відповідальність. В усіх інших випадках правозастосувальної діяльності вирішення справ за аналогією можливе, а щодо тих галузей, де воно прямо передбачене законом (цивільне право, цивільний процес),— необхідне.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.