Методи та прийоми емоційного налаштування на урок - Навчально-методичний посібник - Л.В.Коваленко 2014

Розділ І
Тести

«Хто ти?»

- З даних фігур вибери ту, яка тобі до вподоби.

Квадрат

Провідні риси: працелюбність, потреба доводити розпочату справу до кінця, наполегливість.

Прямокутник

Провідні риси: допитливість, цікавість, жвавий інтерес до всього, що відбувається.

Трикутник

Символізує лідерство. Найхарактернішою особливістю є сила, енергія, нестримність.

Коло

Найдоброзичливіша з фігур. Висока чутливість, здатність співчувати, емоційно відгукуватись.

Ламана

Символізує творчість. Полюбляє створювати щось нове, оригінальне.

«Різнокольорова самооцінка»

- Як стверджують психологи, вибір того чи іншого кольору символізує те, які ми є і якими хочемо бути. Щоб це дізнатися, пронумеруйте кольори, написавши цифри від 1 до 8 навпроти кольорових прямокутників. Таким чином, одиницю отримує той колір, який вам найбільше подобається, 2 - той, що подобається менше. Обирайте просто колір, не порівнюючи, наприклад, з улюбленим одягом.

Червоний колір обирають люди енергійні, які полюбляють, бути в центрі уваги і в центрі будь-яких подій. Вони полюбляють брати на свої плечі непосильний тягар.

Жовтому надають перевагу оптимісти, ті, хто полюбляє життєві зміни, ті, хто обрав для себе девіз: «Все, що не відбувається, - на краще!».

Зелений колір вказує на амбітність. Його обирають люди, яким важливо досягти високих результатів. Ці досягнення обов’язково повинні оцінити інші. Ті, хто обрав зелений колір важко сприймають критику, болісно переживають власні невдачі.

Синьому надають перевагу люди врівноважені, які цінують глибокі стосунки. У них небагато друзів, але це дійсно близькі люди. Якщо ви вибрали синій колір, можливо, ви не задоволені своїми вольовими якостями.

Фіолетовий подобається людям із завищеною самооцінкою. Вони, зазвичай, задоволені собою, легко переживають невдачі, адже свято вірять у їх випадковість.

Коричневий вказує на замкненість. Якщо ви обрали цей колір, вірогідно, ви людина, яка важко знаходить спільну мову з людьми. При цьому ви самодостатня особистість, яка легко переносить самотність і не піддається впливові інших людей.

Чорний символізує негативізм. Його обирають люди, які не бажають змінюватися. Їх принцип: «Я такий, який є!»

Сірий інтерпретується як відсутність кольору. Це нейтральний, пасивний колір. Той, хто його обирає, намагається триматися осторонь. Недаремно існує вислів «сіра мишка».

«Метелики»

- Метелик - це символ душі. В Давній Греції Психея, богиня, яка була втіленням душі, зображувалася у вигляді метелика або дівчини з крильцями метелика. До речі, слово «психе» перекладається і як душа, і як подих, і як метелик. Метелики допоможуть визначити провідну рису вашого характеру.

(Учні вибирають малюнок метелика, який їм найбільше імпонує)

ü Для ацтеків метелик був символом бога Тлалока. Тлалок - бог води. Ацтеки вважали, що тільки сині метелики мали доступ до небесних володінь і могли сповіщати Тлалока про необхідність життєдайних дощів на землі.

Ті, хто вибрав метелика синього кольору, провідна риса вашого характеру - життєлюбність.

ü У Японії метелик - символ щастя. В кожній японській оселі має бути зображення метелика. Коли ж до помешкання залітає метелик, то його мешканці страшенно радіють. Адже це означає, що родині невдовзі пощастить.

Ті, кому сподобався метелик зеленого кольору, уміють відчувати себе щасливими.

ü Північноамериканські індіанці чероки вірили, що метелики - це духи вогню, які народжуються в полум’ї і йдуть у полум’я.

Якщо ваш вибір - червоний метелик, ви експресивна натура.

ü У Китаї одним із найулюбленіших танців є «Танець метеликів». Китайці вірять, що саме метелики приносять людям гарні сни.

Якщо вам сподобався жовтий метелик, мрійливість - провідна риса вашого характеру.

«Перлина»

Перлина - це символ істини, до якої можна дійти лише докладаючи зусиль, тому що вона прихована, як перлина всередині мушлі.

- Кожен колір перлини, згідно зі старовинними легендами, символізує певне бажання та допомагає його виконати. Прошу Вас обрати ту перлину, яка Вам найбільше подобається.

Отже, якщо Ви обрали білу перлину, запам’ятайте, вона дарує благополуччя; кремова - успіх. Не забудьте: персикова віщує здоров’я, а перлина кольору лаванди обіцяє кохання.

- А хто обрав перлину золотого кольору? Вітаю Вас. Ви талановита людина, адже золота перлина пророкує талант.

«Капелюшки»

- Ми завжди шукаємо в житті те, що живило б душу і духовні сили. Василь Симоненко радив своїм нащадкам: «В океані рідного народу відкривайте духовні острови».

Сьогодні на уроці я пропоную вам здійснити уявну подорож безмежним океаном Ріднословом до Орфографічних островів.

Будь-яка подорож починається зі збору речей. У цю валізу (на дошці прикріплено намальовану валізу) візьмемо все необхідне для подорожі. Не знаю, як ви, але я завжди забуваю взяти капелюшок. Тому перше, що ми зробимо, візьмемо той капелюшок, який вам найбільше подобається.

Учні вибирають капелюшок

Пояснення вчителя

* Володарі білих капелюшків! Ви станете великими людьми. Факти, цифри і хроніка подій для вас - найголовніше!

* Володарі чорних капелюшків! виділятися із натовпу. Все піддавати сумніву і критиці - сенс вашого життя.

* Володарі синіх капелюхів - майбутні філософи. Ви йтимете лише вам відомими шляхами, не відступаючи від мети, не поспішаючи, але й не зупиняючись.

* Володарі червоних капелюшків житимуть у волі емоцій. Для вас навколишній світ - загадка. Інколи вам буде важко зрозуміти самих себе.

«Знак Зодіаку»

Із стихій Землі, Води, Повітря і Вогню створено Всесвіт. Кожний знак Зодіаку має свій знак стихії, що здійснює вплив на життєву енергію, темперамент, характер, емоції людини.

Знак Вогню

Ви завжди будете

Вогонь - це творча сила, що перетворює матерію в енергію, щоб дати початок новому циклу. Люди, народжені під цим знаком, енергійні, активні. Вогненними знаками є Овен, Лев та Стрілець.

Знак Землі

Земля є своєрідною майстернею творіння. Люди, що знаходяться під впливом цієї стихії, володіють продуктивною силою, яка так необхідна для створення нового. Ці люди практичні, турботливі. (Діва, Тілець, Козеріг)

Знак Повітря

Знак Повітря має відношення до розумової діяльності. Близнюки, Терези, Водолій - повітряні знаки. Вони вміють втілювати ідеї в життя, поважають думку інших людей.

Знак Води

Цей знак є виразником емоцій і почуттів. Народжені під знаком Води - це сильні особистості, що гідно долають будь-які перешкоди (Рак, Скорпіон, Риби)

«Парасолька»

(Допомагає учителю звернути увагу на загальні риси характеру учнів)

- Якого кольору парасольку обрав би ти, щоб захиститися від зливи?

(Фіолетова, чорна, жовта, синя, зелена, червона)

Фіолетовий подобається людям самодостатнім. Вони, зазвичай, задоволені собою, легко переживають невдачі, адже свято вірять у їх випадковість.

Червоний колір обирають люди енергійні, які полюбляють бути в центрі уваги і в центрі будь-яких подій.

Синьому надають перевагу люди врівноважені, які цінують глибокі стосунки. У них небагато друзів, але це дійсно близькі люди.

Зелений колір вказує на амбітність. Його обирають люди, яким важливо досягти високих результатів. Ці досягнення обов’язково повинні оцінити інші. Ті, хто обрав зелений колір, важко сприймають критику, болісно переживають власні невдачі.

Жовтому надають перевагу оптимісти, ті, хто полюбляє життєві зміни, ті, хто обрав для себе девіз: «Все, що не відбувається, - на краще!».

Чорний символізує негативізм. Його обирають люди, які не бажають змінюватися. Їх принцип: «Я такий, який є!»

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити