Методи та прийоми емоційного налаштування на урок - Навчально-методичний посібник - Л.В.Коваленко 2014

Розділ І
Діагностика емоційного стану учнів

Діагностика емоційного налаштування на урок допомагає вчителю виявити проблеми і труднощі в соціально-психологічному аспекті. Знаючи, які емоції, відчуття переважають в учнів, учителю значно легше вибудувати свою діяльність на уроці.

«Термометр»

Якщо всі крапки на «Термометрі» знаходяться, наприклад, у верхній частині, яку ви обрали як позитивну, то педагог може починати проводити заняття. У разі, коли велика кількість крапок, що сигналізують про погане емоційне самопочуття, учителю небажано відразу застосовувати інтерактивну технологію, особливо, якщо вона вимагає налагодження взаємодії між учнями. Можна значно поліпшити психологічну атмосферу в аудиторії, поговоривши з учнями і налаштувавши їх на виконання завдання.

«Який ти зараз?»

«Лінійка настрою

«Рибки»

- Зараз ми спробуємо перевірити вашу емоційну готовність до уроку. Виберіть рибку, колір якої вам найбільше подобається саме зараз.

(Учні вибирають рибку)

У різних народів існує міф про те, що риба перевозить сонце, яке долає свій шлях вночі в океані. Жовтий колір рибки свідчить: ви готові до активної роботи.

У добу середньовіччя риба стала символом духовної сутності, що прихована під покровом речей, які ми бачимо. В алхімічній традиції риба тлумачиться як символ містичного переродження. Ті, хто з вас обрав червону рибку, у цю хвилину ви насторожені, можливо, не готові до роботи, але здатні до перетворення.

Риба - символ родючості, життєдайності. Вибір синьої рибки свідчить, що під час роботи на уроці ви не тільки успішно впораєтеся із завданнями, а й виявите уміння творчо мислити.

За японською міфологією опорою Землі являється гігантська рибина. На цій рибині тримається Земля. Ваш вибір зелена рибка - ви готові до розв’язання серйозних проблем.

«Троянда»

- Покажіть троянду, колір якої відповідає вашій підготовленості до уроку.

(Учні вибирають квітку)

Жовта троянда: готовий працювати, думаю, що труднощів не буде.

Рожева троянда: відчуваю впевненість, бажання творчо працювати.

Червона троянда: не зовсім упевнений у своїх силах.

Біла троянда: не відчуваю впевненості у власних силах, потрібна допомога

«Півонія»

- Я пропоную Вам, скориставшись романтичною наукою «селам», яка з’явилася в 17 столітті в Константинополі, з’ясувати відчуття, які супроводжують Вас останнім часом. Отже, оберіть півонію, що припала Вам до душі.

Пояснення:

Вибір кремової півонії свідчить, що останнім часом ви відчуваєте радість, навіть виконуючи домашнє завдання.

Ви обрали червону півонію, тому що відчуття експресивності, бадьорості притаманні саме вам.

Вибір рожевої квітки свідчить: ви легко долаєте будь - які перешкоди, що виникають на життєвому шляху.

«Орхідея»

Вчитель:

«Якщо все життя хочеш бути щасливим, вирощуй квіти», - зазначали східні мудреці. В японській міфології шанували чотири рослини: хризантему, сакуру, бамбук та орхідею. Хризантема вважалася символом честі, сакура - мужності, бамбук - молодості, а орхідея - символом дружби. Отже, другові варто дарувати саме орхідеї.

Вважається, що вибір орхідеї певного кольору свідчить про яскраві риси особистості.

До речі, в міфології жовтий колір уособлює сонце, тепло. Ті, хто обрав жовту орхідею, як правило, миттєво приймають рішення, впевнені у собі, адже жовта орхідея символізує інтуїцію та кмітливість.

Зелену орхідею обирають люди, які вміють оцінити ситуацію. Це надзвичайно працездатні особистості, які радо допомагають іншим.

Чаклуни та маги носили одяг синього кольору. У Давньому Єгипті піраміди зсередини фарбували синім кольором. Якщо ви обрали синю орхідею, ви впевнені у власних силах, ви вмієте дарувати іншим чудо.

Рожеві орхідеї свідчать про вашу романтичність, чуттєвість. Ви прагнете пізнавати нове, ви намагаєтеся змінити світ на краще.

«Іриси»

Іриси... Кажуть, що уламки веселки на землі розквітали різнобарв’ям ірисів.

- Вибір квітки певного кольору розкриє для мене деякі риси вашого характеру.

Білі іриси подобаються людям діловим і практичним, позбавленим зайвих сентиментів. Сині іриси люблять життєрадісні люди. Рожеві іриси до вподоби людям волелюбним, рішучим, відданим боргу, тим, хто намагається йти в ногу з часом. Жовті іриси люблять ті, хто позитивно сприймає життя.

«Розмалюй хмарку»

І варіант

- Розмалюй хмарку тим кольором, який відповідає твоєму настрою.

ІІ варіант

- Якби ти був чарівником, яким кольором розмалював хмари на небі?

Коротка характеристика основних кольорів як емоційно-психологічного вираження особистості:

- Синій: сумлінний, спокійний, декілька холодний.

- Зелений: самостійний, наполегливий, іноді упертий, напружений.

- Червоний: доброзичливий, товариський, енергійний, впевнений, дратівливий.

- Жовтий: дуже активний, відкритий, товариський, веселий.

- Фіолетовий: неспокійний, емоційно-напружений, що має потребу в контакті.

- Коричневий: залежний, чутливий, розслаблений.

- Чорний: мовчазний, егоїстичний, ворожий.

- Сірий: млявий, пасивний, невпевнений, байдужий.

«Палітра»

- Який колір на палітрі твого настрою?

Жовтий колір свідчить про спокій. Коричневий - впевненість, радість. Синій-пошук спокою, тиші, самотності. Зелений - врівноваженість, цікавість. Червоний - сигнал про страх. Білий - вказує на нервове та емоційне виснаження.

«Кольоровий настрій»

- Визначте свій настрій за допомогою одного з кольорів веселки

Райдуга - це дугоподібна різнокольорова смуга на небі, яка з’являється внаслідок заломлення сонячних променів у краплинах дощу. У давніх літописах райдугу називали «райською дугою» (скорочено «райдугою»). Народження райдуги вважалося добрим знаком, люди ототожнювали появу веселки з приємною перспективою на майбутнє.

У релігійній символіці райдуга виступає символом миру та злагоди. Згідно розповсюдженому тлумаченню, червоний колір означає Божий гнів, оранжевий - радість, жовтий - щедрість, зелений - надію, блакитний - щастя, синій - умиротворіння природних сил, а фіолетовий - велич.

- Нехай же на нашому уроці райдуга засяє усіма своїми барвами.

«Парасолька»

"Ніхто на світі не знає стільки казок, скільки знає їх Оле Лукойє ... Під пахвами у нього по парасольці: одна з картинками, яку він розкриває над чемними дітьми, і тоді їм усю ніч сняться пречудові казки, а друга зовсім проста, гладка, яку він розкриває над неслухняними дітьми; вони і сплять всю ніч як колода, і вранці виявляється, що вони рівно нічого не бачили уві сні!»

- А ми розмалюємо парасольками небо й осіннє повітря, щоб прекрасні сни наснилися всім.

«Кольорові рамки»

- Вибери рамку, у яку міг би вставити світлину твого настрою.

«Вітрила»

- Під якими вітрилами ви хотіли б здійснити подорож на нашому уроці?

«Смайл»

І варіант

- Оберіть смайлик, що передає ваш душевний стан.

ІІ варіант

- Зобрази свій настрій.

«Мій настрій»

«Екран настрою»

«Паровозик»

Оберіть вагончик, на якому ви б хотіли мандрувати країною Знань.

(Вчитель пояснює вибір учнів)

«Перегони»

- Розпочинаємо перегони. Яка машинка, на Вашу думку, першою перетне фінішну лінію?

«Прогноз погоди»

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити