Соціологія короткий енциклопедичний словник - 2020


ЗЮССМІЛЬХ (SUSSMILCH) Йоганн Петер

ЗЮССМІЛЬХ (SUSSMILCH) Йоганн Петер (1707 — 1767) — нім. армійський пастор, один з основоположників статистики й демографії, представник школи «політ, арифметиків» у Німеччині, автор книги «Роздуми про божественний порядок у змінах людського роду на підставі народження, смерті та розмноження людей» (1741). Аналізуючи статист, дані про народжуваність, смертність, одруження в Пруссії, Данії, Швейцарії, Швеції, спираючись на дослідження Дж. Граунта, В. Петті та ін., відкрив наявність закономірностей співвідношення новонароджених хлопчиків і дівчаток, чоловіків та жінок шлюбного віку, сталості показників як заг., так і вікової смертності населення, в т. ч. унаслідок суїдиду та вбивств, що він показує в розроблених ним табл. «Про дивовижний порядок смертності залежно від віку».

З. як віруюча людина сприйняв концепцію англ. священика У. Дерхема (1657 — 1735), котрий стверджував, що наявність певних демогр. пропорцій визначена наперед божественним промислом. Виходячи з цього З. інтерпретував домінанту народжуваності над смертністю як «божественний порядок» (закон), даний богом Адаму і Єві у заповіді: «Будьте плідні й множтеся і наповнюйте землю...» Аналізував також різні соціальні чинники, котрі негативно позначаються на демогр. процесах. Він довів, що смертність у містах вища, ніж у сільській місцевості. З. протестує проти злиденних умов існування одних і осуджує надмірне багатство інших, критикує війни, феодальну залежність селянина від пана, вважаючи, що все це порушує встановлений «божественний порядок» і негативно відбивається на процесах зростання населення. Вважав, що заповідь «наповнюйте землю» передбачає встановлення гармонійного існування людського роду на землі.

В творчості З. мають місце елементи «моральної статистики», «соціальної гігієни» та переконаність у можливості прогнозування соціальних процесів, коли за випадковими явищами і знаннями їх глибинних причин «будемо спроможні одержати правильні уявлення про сферу моральних явищ і відкрити взаємну залежність між ними».

Дослідження З. разом з відкриттям деяких екон. законів представниками англ. політ. економії перетворювали гіпотези про наявність соціальних законів на наук. факт.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити