Соціологія короткий енциклопедичний словник

ІЄРАРХІЯ СОЦІАЛЬНА — структурна побудова суспільства або окремих спільнот за рівневою ознакою з послідовним підпорядкуванням нижчих рівнів (щаблів) вищим. Поняття I. e. характеризує передусім таку диференційованість суспільства або спільноти, яка виникає в процесі відносин субординації в межах певної соціальної цілісності й функціонує за принципом "вищий — нижчий". На відміну від соціальної стратифікації I. e. має свій специфічний зміст: якщо поняття стратифікації акцентує увагу на різнобічних відмінностях одних страт (верств, груп) від інших і розглядає кожну з них у дещо автономізованому стані, то поняття I. e. фокусує увагу на зв'язках взаємозалежності й підлеглості послідовно пов'язаних між собою рівневих утворень.

Специфічним для I. с. є: функціонально-цільова єдність її складових (рівнів, щаблів), підпорядкування окремих її утворень єдиному принципу, алгоритму життєдіяльності; домінанта суб'єктивних, організаційно-управлінських засад її формування і існування; переважно вертикальний характер зв'язків і пірамідальний вигляд структури соціуму, спільноти; централізованість функцій і структурних компонентів з одночасним їх поліцентризмом. Остання ознака має велике значення для ієрархічних утворень і є показником їх стабільності і життєздатності: побудовані виключно за моноцентристським принципом системи функціонують на засадах "центр — периферія" або "єдиний центр — безпосередньо підпорядковані ланки", що обмежує можливості ієрархії, перенасичує обсяг діяльності центру, призводить до втрати контролю над периферією, робить жорсткими й неефективними вимоги (команди) і, врешті-решт, призводить до деструктивних наслідків; побудовані на поліцентричних засадах ієрархічні утворення характеризуються наявністю проміжних незалежних центрів (нижчий щодо вищого рівня щабель є водночас вищим рівнем щодо нижчого щабля, що за наявністю єдиного центру надає оптимального характеру можливості й здатності до конструктивних змін).

I. с. притаманні суспільствам, певним соціумам, спеціалізованим системам, організаціям і соціальним ін- там. Вони спостерігались у феодально-станових державах у минулому, наявні в сучасних державах, різноманітних управлінських системах, ін-тах науки, освіти, культури тощо. Як усталена ознака складних систем I. с. легко піддається формалізації, через що, окрім соціології, це поняття входить також до наук, апарату заг. теорії систем (системології), соціокібернетики, соціальної філософії.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.