Соціологія короткий енциклопедичний словник - 2020


НАРОД

НАРОД — у широкому розумінні слова — все населення певної держави. У вужчому значенні про Н. іноді говорять як про окремий етнос. Нарешті, у повсякденному вживанні під цим терміном розуміють людські маси, соціально відокремлені від панівних або керівних верств та груп суспільства. У наук, обіг найбільш доцільно вводити термін «Н.» у його широкому розумінні. Якщо з Н. ототожнювати корінний етнос будь-якої держави, то тоді представники решти етносів (як поодинокі, так і такі, що живуть компактними групами) мають розглядатися як «не народ», або ж про їх існування треба «забути» і розглядати їх як такі, що розчинилися у корінному етносі. Обидва підходи, зрозуміло, неправомірні. До того ж народ тієї чи іншої держави не завжди складається тільки з одного корінного етносу (Швейцарія, Бельгія та ін.). Не потребує спеціальних доказів і те, що термін «Н.» у значенні керованої, залежної, підлеглої частини населення не може бути застосований ні в етнології, ні в етнографії, ні в соціології.

Важливим є питання про назву народу. У Старому Світі ця назва часто походить від самоназви корінного етносу (Албанія, Білорусь, Данія, Угорщина, Україна, Фінляндія тощо), але не завжди. Так, не існує етнічних швейцарців, бельгійців та представників поліетнічних народів. Що ж до Нового Світу, то тут назви народів не мають ніяких етнічних коренів або джерел. Немає етнічних канадців, американців, панамців, болівійців, аргентинців та ін. Тобто незалежно від того, як утворилася назва тієї чи іншої країни або держави, говорячи про її народ, завжди мають на увазі не моно -, а поліетнічні утворення. Отже, абсолютно «чистих» в етнічному відношенні народів не існує. І ми обов'язково матимемо на увазі поліетнічне утворення й тоді, коли говоритимемо, зокрема: «Н. України» або «укр. Н.». Як масивний соціальний агрегат Н. характеризується всіма властивостями і ознаками, притаманними масовій соціальній спільності. Таким він і вивчається в соціології.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити